Yüksekova'ya yürümek isteyen gruplar engellendi

Yüksekova’da sokağa çıkma yasağı devam ederken, yasağa karşı ilçeye yürümek isteyen gruplar, jandarma ve polis engeline takıldı.

ZEKİ DARA- ECEVİT BAY / YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ - Van, Başkale, Hakkari ve Şemdinli’de bir araya gelen yüzlerce kişinin, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Yüksekova için yapmak istediği yürüyüş jandarma engeline takıldı.

Van ve Hakkari’den gelen gruplar engel nedeniyle Yeniköprü de açıklama yaparken, Şemdinli grubu engeli oturma eylemi ile protesto etti. Yüksekova ilçe merkezine bağlı köylerden gelen gruplara ise jandarma müdahale etti.

haberinfotograflari.gif

HAKKARİ

Aralarında DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak ile Çukurca Belediye Eşbaşkanı Servet Tunç’un aralarında bulunduğu Hakkari grubu 20 araçlık bir konvoyla Yeniköprü yakınlarına kadar gitti.

Depin Polis Kontrol noktasında sıkı güvenlik önlemlerinin ardından Özgürlük Meydanı’na ulaşabilen Hakkari grubu uzun süre Van ve Başkale’den gelen grupları bekledi.

Jandarmanın engeli nedeniyle bir arya gelemeyen gruplar ayrı ayrı basın açıklaması düzenledi. Hakkari grubu adına açıklama yapan DTK Eş Genel Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Yüksekova halkının yalnız olmadığını göstermek için yollara düştüklerini söyledi.

'HER ADIMDA ENGELLENDİK'

Yüksekova’daki ablukanın kaldırılması ve operasyonların sona erdirilmesi için mücadele ederken engeller ile karşılaştıklarını anlatan Irmak, yola çıktıkları ilk andan itibaren her adımda engellerle karşılaştıklarını belirtti.

Van ve Başkale’den gelen grupların da aynı şekilde engellendiğini belirten Irmak, saatlerdir yollarda bekletile bekletile yol almaya çalıştıklarını ifade ederek, “Halkımız Gevere akın etmek istemiş bu ölüm ablukasına sessiz kalmayacağının mesajını haykırmak istemiştir. Bir savaş valisi olan valinin talimatıyla hukuki olmayan, ahlaki olmayan ve vicdani olmayan bir yöntemle bu girişimimiz engellenmiştir ”dedi

Irmak, Yüksekova’daki yasağın 11’inci gününde olduğunu belirterek, ilçenin toplarla inletildiğini, evlerin yakılıp yıkıldığını, insanlarımız bodrumlara sıkıştığını benzer durumların yasağın uygulandığı Nusaybin ve Şırnak’ta da yaşandığına dikkat çekerek bu ablukaların bir an önce kaldırılmasını istedi. 

KCK’nin yaptığı çağrının anlamlı ve doğru olduğunu belirten Irmak, barış mesajlarının yerini bulması için bu çağrıya kulak verilmesini istedi.

Irmak'ın açıklamasının ardından grup Hakkari'ye geri döndü. 

VAN-BAŞKALE

Sabah saatlerinde Van ve Başkale'de bir araya gelen ve aralarında HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe ile Tuba Hezer'in de bulunduğu yüzlerce kişinin önü Yeniköprü Jandarma Kontrol noktasında kesildi.

Engelleme üzerine açıklama yapan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökce, "Bu engellemeler bizleri vazgeçirtemeyecek. Gever'i yalnız bırakmayacağız" dedi. Özgökçe, Gever'deki ablukayı kırmak için direnişi sürdüreceklerini vurguladı.

Gruptakiler açıklamanın ardından Van ve Başkale'ye geri döndüler. 

ŞEMDİNLİ

Şemdinli'den araçlarıyla yola çıkan yüzlerce kişinin önü ise Şapatan Karakolu tarafından zırhlı araçlarla kesildi. Burada oturma eylemi yapan grup basın açıklaması yaptı.

HDP ve DBP'li yöneticiler ile Şemdinli Belediye eş başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilileri, Yüksekova'ya geçmelerine izin verilmesini istedi, geçişlerine izin verilmeyen kitle, bir süre zırhlı araçların önünde oturma eylemi yaparak “Savaşa hayır, barış hemen şimdi’ sloganları attı.

Ardından bir açıklama yapan, DBP Şemdinli İlçe Eş Başkanı Mehmet Sert, Yüksekova ilçesine bir yürüyüş gerçekleştirmek istediklerini fakat geçişlerine izin verilemediğini söyledi.

Sert, Şemdinli halkı olarak demokratik haklarını kullanarak mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini aktardı.

Yüksekova’da yasağın 11. Gününe girdiğini hatırlatan Şemdinli Belediye Eş Başkanı Seferi Yılmaz da, savaşın sadece Yüksekova’da değil Nusaybin, Cizre, Sur ve Şırnak’ta da devam ettiğini belirtti.

Grup daha sonra Şemliye geçti. 

Doski bölgesinden yola çıkan kitleye ise askerler Vezirli (Veziyan) Köyü yolunda ve Dilekli Kampı'nda gaz bombalarıyla müdahale etti.

Bu haber toplam 9890 defa okunmuştur
Gever
 // Murat
Görelim bakalim....
23 Mart 2016 21:10