Yüksekova'da polis ateşi nedeniyle birçok ev ve iş yeri zarar gördü

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün Yeni Mahalleye barikat operasyonu düzenlenirken, operasyon esnasında polis araçların açılan ateş ile çok sayıda ev ve iş yerinde hasar oluştu.

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA – Yüksekova’da dün gece polisler tarafından Yeni Mahalle’ye barikat operasyonu düzenlendi. Operasyon esnasında saatlerce silah ve patlama sesleri yankılanırken, çevrede bulunan birçok ev ve iş yerine kurşun isabet etti.

Çevrede birçok mermi kovanı  görülürken, mahallede bulunan ve Hamit Soydan’a ait olan Soydan Market’in duvarlarının zırhlı kepçeler ile yıkıldığı ve tahrip edildiği belirtildi.

haberinfotograflari.gif
İş yeri sahibi Hamit Soydan, mahallede hiçbir barikat olmadığını belirterek,  “Bunları yapanlar bilsinler ki bu vatan sevgisi değildir. Bir halka, bir kültüre yapılan bir zulümdür” dedi.

Dükkanların ve evlerin kapılarının polislerce kırıldığını belirten Soydan, “Bu, kabul edilemez. Dün gece hiçbir olay yokken bilerek ve isteyerek bu dükkanları bu hale getirdiler. Birinci seferde kepenkleri kırdılar, ikinci sefer geldiklerinde duvarları da yıktılar. Silah sesleri nedeniyle kardeşlerimle bodruma kaçtık. Duvarda kurşun izleri var. Bir mermi duvarın diğer tarafından çıkmış. Orda olsaydık şuan yaşamıyorduk. Maddi zararımız da çoktur” dedi.

haberingoruntuleri.gif

Mahalle sakinlerinden Atiye Soydan ise “Allah bunu kabul eder mi? Herhangi bir çatışma yoktu. Binada çoğu çocuk 23 kişi yaşıyoruz. Hepsi uyuyordu. Devletle bir sıkıntımız yoktu” ifadelerini kullandı.

Zarar gören iş yerlerinde ve evlerde beraberindeki heyetle incelemelerde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise mahallede hendek ve barikatların bulunmadığını, buna rağmen halkın göç ettirilmek istendiğini belirtti.

Soydan Market'in duvarlarına polislerce ateş edildiğini ve el bombasının atıldığını ifade eden Akdoğan, çatışma mizanseninin yaratılmaya çılışıldığını kaydetti.

Akdoğan, “Bir hukuk devleti kendi vatandaşını koruyamıyorsa bu devletin hukukuna ve adaletine kim güvenecek? Bunların hepsinin hesabı sorulacak. Buradaki halka düşmen gözüyle bakanlara sesleniyoruz, hükümet sizi koruyamayacak. Yatağında uyuyan çocuğa kurşun sıkıyorsunuz. Biz buradayız ve burayı terk etmeyeceğiz. Biz buraya başka bir yerden gelmedik. Komşularımızı, akrabalarımızı nasıl bırakıp gideceğiz?” dedi.

Bu haber toplam 9581 defa okunmuştur