Yüksekova için harekete geçme çağrısı

HDP ve DBP Yüksekova ilçe örgütleri, insan hakları örgütleri, siyasi partiler, STK'ler, barolar, sağlık örgütleri ve konsolosluklara Yüksekova'da 26'ncı gününe giren yasağa karşı acil harekete geçme çağrısında bulundu.

HDP ve DBP Yüksekova ilçe örgütleri, ilçede 26'ncı gününe giren sokağa çıkma yasağına ilişkin HDP Van il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Fikret Turgut, DBP Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Rüstem Demir, Esendere DBP Belde Eşbaşkanı Mehmet Çarpaz ve Yüksekova DBP İlçe Yöneticisi Ercan Sevmez katıldı. Toplantıda konuşan HDP Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Fikret Turgut, AKP hükümetinin "huzur ve güvenlik operasyonu" adı altında yürüttüğü saldırıların göç, mağduriyet, ölüm ve yıkıma dönüştüğünü söyledi.

Aynı yöntemlerin 12 Eylül sürecinde ve 1990'lı yıllarda da denendiğini ancak sonuç alınamadığını vurgulayan Turgut, "Aynı yöntemler sonuç almayınca savaş kurallarını bile aşan, hiçbir evrensel değer, ilke ve hukuka uymayan bir yöntem ve şiddet uygulanmaya başlandı" diye konuştu. Yüksekova'nın 26 gündür gece gündüz bombalandığını söyleyen Turgut, şehir merkezinde siviller bulunmasına rağmen bombardımanın aralıksız olarak devam ettiğini vurgulayarak, "Yine operasyona katılan kimi korucu ve kimi sivillerin vatandaşların evlerinde ve dükkânlarındaki değerli eşyaların verildiği ve çalınmasına göz yumulduğu iddia ediliyor. Halkımızın bu yönde ciddi endişeleri vardır. Resmiyette şehir merkezinde sokağa çıkma yasağı konulmuş ancak Yüksekova'ya bağlı tüm köylerde bu yasak fiilen uygulanmaktadır. Köylerde yaşayan insanlarımız hastaneye gidemiyor, tarlaya ve merasına gitmesine izin verilmiyor" ifadesinde bulundu. 

Ulusal ve uluslararası kuruluşlara Yüksekova çağrısı 

"Güvenlik" gerekçesiyle ilçedeki tek kamu hastanesi olan Yüksekova Devlet Hastanesi'nin sivillerin girişine yasaklandığını, yine kentteki sivillerin "can güvenliği" gerekçesiyle hastaneye alınmadığını kaydeden Turgut, "Onlarca araçlık konvoyla 'mülteci' oldukları iddia edilenleri çok rahatlıkla şehir merkezinden polis ve askerlerin gözetiminde Van'a doğru götürdüklerine tanık olduk. Bunlar kimdir nedir bilmiyoruz. Kendi vatandaşının sözde güvenliğini sağlamayanlar ama vatandaş olmayan iddia edilen mültecilerin güvenliği nasıl ve niçin sağlanıyor? Bunlar sadece birkaç tanesi, daha bilmediğimiz belki birçok vaka vardır" dedi. İnsan hakları örgütleri, siyasi partiler, STK'lar, barolar, sağlık örgütleri ve konsolosluklara Yüksekova için acil harekete geçme çağrısında bulunan Turgut, "İddialar çok ciddidir. Yine göçertme politikaları sonucu çevre il ve ilçelere yerleşen halkımızın birçok sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu bunun için ilgili il ve ilçelerdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın halkımızın sorunlarıyla yakından ilgilenmesini ve destek olmasını bekliyoruz" dedi. 

'Bu savaşın sonu yıkım ve kaostur'

"Bu savaşın yaratacağı sonuç yıkımdır, kaostur" diyen Turgut, şöyle devam etti: " Binlercesini öldürseler, göç ettirseler de Kürt halkının meşru haklarını ortadan kaldırmayacaklar. Erdoğan ve AKP'nin Türkiye kamuoyuna bu savaşı Kurtuluş ve İstiklal savaşına benzeterek tüm Türkiye'yi seferberliğe çağırması ortak değerleri gasp ve çarpıtmadır. Kurtuluş savaşı ve istiklal mücadelesi Kürtlerle olan ittifakla kazanılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda verilen bedelleri zikrederek Kürtler üzerinde bir korku imparatorluğu kurmaya çalışırken bilsin ki, Kürtler o günde bugün de o bedeli vermekte çekinmeyecektir. Asla geri adım atmayacaktır." (DİHA)

Bu haber toplam 12331 defa okunmuştur
Gever
 // Fırat
Ya allah aşkına van da oturup ta kimseden bir beklenti içinde olmayın gelir adam gibi burda halkın yanında durun bu ölen insan lar bu halkların çocukları dir...
07 Nisan 2016 18:15