'Yüksekova esnafının zararlarının karşılanması için hukuki süreç başlatacağız'

Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Sarı, ilçede esnafın zararının 50 milyon TL olduğunu ifade etti. Sarı, zararın karşılanması için hukuki süreç başlatacaklarını belirtti.

YÜKSEKOVA Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 78 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından kent esnafı büyük zarar gördü. Yaklaşık 3 bin esnafın bulunduğu ilçede nerdeyse bütün işletmeler büyük maddi hasar gördü. Birçok esnaf iflasla karşı karşıya kalırken, esnafların zararlarının giderilmesi için hukuki süreç başlatılacağı belirtildi.

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Yükskeova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığını yürüten İrfan Sarı, ilçede incelemede bulundukları iş yerlerinde karşılaştıkları tabloyu anlatarak, "Dışkılama ve idrarlarını yapmışlar. Elbiseler tuvalet kağıdı olarak kullanılmış. Bunun hiçbir insani boyutu yok. Kendi onurlarını da çiğneyip öyle bir tahribat gerçekleştirmişler" dedi. 

'Esnafın yüzde 90'ı zarar gördü'

Odaya bağlı yaklaşık bin esnafın bulunduğunu ve bağlı bulunan esnafların yüzde 90'ının iş yerinin hasar gördüğü bilgisini veren Sarı, yasağın kısmen kaldırılmasının ardından oluşturulan Hasar Tespit Komisyonu ile birlikte çalışmalara başladıklarını ve bugüne kadar 500'ü aşkın iş yerinde hasar tespiti yaptıklarını kaydetti. Sarı, "Şuan elimizde 350'ye yakın dosya bulunmakta. Sayı gittikçe çoğalıyor" dedi. 

"Her gittiğimiz yerde birçok eşyanın çalındığı söyleniyor ve bu rakam gittikçe büyüyor" diyen Sarı, "Hemen hemen her işletmede birçok eşya çalınmış" ifadelerini kullandı.

Bazı işyeri sahiplerinin halen kente dönmediğini bu nedenle hasar tespit çalışmalarında toplam zarar hakkında bir veri elde edilemediğini dile getiren Sarı, "Geri dönmeyenlerin sayısı yüzde 20'i buluyor. Muhatap bulamadığımız için geri dönüyoruz. Fakat onların zarar tespitini de yapacağız. Sadece 20 milyon maddi hasar var toplamda. Fakat iş yeri sahiplerinin çek, senet ve iş kaybını düşündüğümüzde bu rakam 50 milyonun üzerinde" diye konuştu.

'Hukuki süreç başlatılacak' 

Meydana gelen hasarın telafisinin çok zor olacağını sözlerine ekleyen Sarı, "Özellikle 3 ayı aşkın bir süre iş yerleri hiç açılmadı. Aylık küçük iş yerlerinin ortalama 10 bin, büyük şirketlerin ise 100 bin liralık bir iş kaybı var" dedi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi ile yapılan görüşmelerde, kredilerin faizsiz bir şekilde ertelendiğini fakat ticari krediler konusunda bir ilerleme sağlayamadıklarını da aktaran Sarı, esnafın zararlarının giderilmesi için hukuki süreç başlatacaklarını, bu nedenle 20 gün içinde iş yeri sahiplerinin kendilerine başvurmasını istedi. 

'Dayanışmayı güçlendirirsek ayakta kalacağız'

Mülk sahiplerinin bu süreçte fazla kira ücreti almayarak esnaf ve sanatkarlara yardımcı olmasını isteyen Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Esnaf ve sanatkarımız da yüksek rakamlar ile insanların karşısına çıkmamalı. Her iki durum da savaş rantı ve vicdansızlık olur. Bizim bu aşamada dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Dayanışmayı güçlendirebilirsek ayağa kalkabiliriz. Yoksa savaştan aldığımız darbenin daha büyüğünü şimdi almış oluruz. Bunun da onarılması daha güç olacaktır. Biz tüm bu yıkımlara karşı birlikte yine ayağa kalkarız. Muhtaç olmadığımızı, onurlu olduğumuz ve gururlu olduğumuzu böylelikle ortaya koymak gerek." (DİHA)

Bu haber toplam 4127 defa okunmuştur