Yüksekdağ: Meclis'in kuruluşunu kutlayanlar...

Batman'da partisinin kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 7 Haziran'dan bugüne 2 bin kadar partilinin tutuklandığını belirtti.

Batman HDP 1. Olağanüstü Kongresi HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla gerçekleşti. Roza Düğün Salonu’nda düzenlenen kongrede konuşan Yüksekdağ, yeni bir başlangıçla aynı yola çıkmanın heyecanı ve kararlığıyla HDP’nin Türkiye’de tüm halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesinin sembolü olduğunu söyledi. 

'2 bine yakın arkadaşımız tutuklandı'

Yüksekdağ, partilerine dönük saldırıların kesintisiz biçimde uygulamaya konulduğunu ifade ederek 7 Haziran’dan bu yana 2 bine yakın arkadaşlarının tutuklandığını belirtti. 

Türkiye halklarının yer aldığı yeni demokratik bir meclis oluşturulmasının zorunluluğuna değinen Yüksekdağ, "1921 Anayasası ruhuyla bu zor günlerden çıkabiliriz. Kuruculuğundan uzaklaşmış bu meclis her gün daha fazla tekçiğini dayatıyor bize. Tek ulus anlayışı gelmiştir. Tek ulus derseniz, çokluğa ihanet edersiniz bu ‘teklik’ içinde boğulursunuz. Bugün siyasi iktidarın geldiği nokta budur. Tek adamın hakimiyeti ve despotizmidir. Tek adam rejimi tüm Türkiye halkların dayatılmak isteniyor. Biz buna asla ve asla razı değiliz" ifadelerini kullandı. 

‘Tabutlar ve ölümlerle geleceklerini inşa ediyorlar’

23 Nisan'ın Meclis'in kuruluş yıldönümü olduğunu anımsatan Yüksekdağ, meclis iradesinin dokunulmazlıkların tek taraflı olarak kaldırılması girişimi ile hiçe sayıldığını vurguladı ve "Meclisin kuruluşunu kutlamak için şenlik düzenleyenler, HDP'ye yönelik dokunmazlık darbesiyle meclisi fiili varlığında tasfiye etmektedir. Bunlar halkın seçtiği vekillere tahammülsüzlerini gösteriyorlar. Türkiye’de demokrasinin gelişebilmesi için bizler de meclisi bir şans olarak gördük. Meclisi tasfiye edip Sarayın bir alt kuruluşuna dönüştürmeye çalışıyorlar. Halkımızın meşru iradesini her koşulda ve zeminde nasıl savunmuşsak, sizlerle birlikte aynı kararlıkla savunacağız. Bize her yer meclis. Bakın mahalle ve bölge meclislerimiz var. Bizler, kafes haline getirdikleri meclislere mahkûm değiliz. Siyasi iktidar ölümlerden bir yaşam ürütmeye çalışıyor. İktidarının ömrünü bu şekilde uzatmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Tabutlar ve ölümlerle geleceklerini inşa ediyorlar. Halen bu tabutlar üzerinden bina yapanlar büyük bir gaflet içindeler. Halkımız bu karanlık süreçten çıkış, bu siyasi iktidar fireni batmış kamyon gibidir" dedi. 

‘Ermeni katliamı Kürtlerle sürüyor’

Yüksekdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ve bugün yüz yıl önceki zihniyetin bir tekrarını Kürt halkına karşı yeniden dayatıyorlar. Şunu hatırlatmak zorundayız. Artık karşınızda sürgüne uğratacağınız, karşınızda soykırımla yok edeceğiniz bir halk yok. O yüz yıl önce oldu ve hala onun acısıyla ve hesabıyla yüzleşmiyorsunuz. Ama bu halk yüz yıl önce yaşanan acılarla, katliamlarla, o katliamlarla yüzleşecek cesareti gösterdiği için bir daha asla bu topraklara soykırım yapamayacaksınız. Bu halkı kendi yurdunda sürgüne dönüştüremeyeceksiniz. Halkımızın soykırımcılara ve katliamcılara cevabı budur."

Faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından tek listeyle gidilen seçimde HDP Batman eşbaşkanlığına Fatma Kapalıgöz ve İkram İlgi seçildi. (DİHA)

Bu haber toplam 4943 defa okunmuştur