Yüksekdağ: Kadınlar Saray darbesinin önünde duracak

Van'da yüzlerce kadının katılımıyla düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüsekdağ, "Yeni bir darbeci iktidar ile karşı karşıyayız. Kadınlar saray darbesinin önünde duracak" dedi.

VAN - Van merkezde bulunan Musa Anter Parkı'nda yüzlerce kadının katılımıyla düzenlenen miting coşkulu halay ve sloganlarla devam etti. HDP Van İl Eşbaşkanı Derya Hayva'nın yaptığı açılış konuşmasının ardından HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe söz aldı.

Sözlerine tutuklu belediye eşbaşkanlarını selamlayarak başlayan Özgökçe, "Zindanlarda tutsak olan 4 eşbaşkanımıza yolluyoruz. İmralı'ya bütün tutsaklara selamlarımızı yolluyoruz. Halen eş başkanlarımızı tutuklayarak irademizi kırabileceklerini sanıyorlar. Kadınların ve kadın siyasetçilerin tutuklanması utançtır" diye konuştu.

Kadınların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı lider olarak kabul etmediklerini vurgulayan Özgökçe, kadınların savaş istemediğini söyleyerek, kadınların yok eden değil var eden bir yaşamdan yana olduklarının altını çizdi.

Özgökçe, "Biz kadınlar bizlere dayatılan savaşları istemiyoruz. Bizler halkımızın ve çocuklarımızın öldürülmesini istemiyoruz. Bu anlayışı topraklarımızdan def ediyoruz. Biz kadınların mücadelesi doğamızı geleceğimizi koruma mücadelesidir. Dayatılan bu savaşı ve kentlerimizin bu kadar harap edilmesi ve binleri aşan sivillerin katledilmesi kimsenin çıkarına değildir. Egemenler anaların çocuklarını öldürmeye hakkı yoktur. Cerattepe'de kadınların çoğunluk oluşturduğu Artvin'de kadınlar egemenlere geçiş vermedi. Tüm halkları kapsayan çözüm sürecinde şu an savaş olmasa bunları konuşacaktık. Biz halkız kadının yaşamın kendisiyiz. Çok iyi biliyoruz ki direnmek yaşamaktır" diye konuştu.

i-1-20160305153524.jpg 

'Zulüm eden iktidardır'

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ söz aldı. Kadınların coşkulu sloganları arasında platforma çıkan Yüsekdağ, "Bu zor günlere rağmen biz kadınlar bütün zorlukları üstlenmeye devam ediyoruz. Silopi'de katledilen en önce yürüyen kadınların kendisini en öne attığı en kararlı savunucuları tarihte şanlı bir yer tuttu. Bizler ahlaksızlıkları ve zulmü sonuna kadar yaşıyoruz. Yaşamını kaybeden her bir canın acısını iliklerimizde hissediyoruz. Hiç kimse bu acıyı kadınlar kadar hissedemez. Bu savaşı başlatan erkek egemen zihniyetidir. Onlar kadınlar kadar acı duymazlar. Onlar yüzlerce yıl ve cumhuriyet tarihi boyunca zulüm eden iktidarın sahipleridir. Ölüm ve yıkım düzenine karşı yaşamı, onuru ve geleceği savunuyoruz. Bu mücadeleyi yüreğimizin tam ortasına koyuyoruz. Erkeklerin yarattığı bu faşist savaş siyasetini ancak kadınlar engelleyip dönüştürebilir" dedi.

i-4-177.jpg

'Kadınlar özyönetim taleplerini sahiplenecek'

Özyönetim taleplerini kadınlar olarak sonuna kadar savunacaklarını söyleyen Yüksekdağ, özyönetim alanlarında direnen kadınları selamlayarak, kadınların özyönetim mücadelesi önünde hiç kimsenin duramayacağını vurguladı.

Yüksekdağ, "Tarih görüyor ki Erdoğan ve Saray kadar öldürmeyi bilen kimse yok, öldürmeyi ve savaşı yücelttiler. Kadının görevi böyle bir siyasi yıkım içerisinde yaşamın dört bir yanında, özyönetim direnişlerinin sürdüğü yerlerde sesini yükseltmek. Yaşamı savunmak uğruna yaşamını yitiren kadınlara bin selam olsun. Öz yönetim talebi kadının özüdür. İnsan olmanın ve özgürlüğe inanmanın temeli halkın kendi kendini yükseltmesi için savunuyoruz. Özyönetim halkın kendini ve kentini savunması demektir. Bundan daha haklı dava olamaz. Bizler de diyoruz ki bizler kendimizi ve kentimizi yöneteceğiz. Bu talep önünde kimse duramayacak" diye konuştu. 

'Kadın cenazesini teşhir edecek kadar alçaklaştılar'

Kadın katliamlarına dikkat çeken Yüsekdağ, katliamlara zemin hazırlayan erkek devlet anlayışını kınadı. Kadınları beşer beşer onar onar sokak ortalarında ölüme mahkum edenlerin, işsizliği ve kimliksizliği dayatanların kadınları yönetemeyeceğini vurgulayan Yüsekdağ, katledilen kadınların bedeninin teşhir edilmesine tepki göstererek, kadın bedenini teşhir eden zihniyetin ölüden intikam alacak kadar alçaklaştığını söyledi.

Yüksekdağ, "Özyönetim talebini savunan kadınlar abluka ve sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde katledildiler. Diriye saygısı olmayanın ölüye de saygısı yok. Ölüden intikam alacak kadar dibe vurmuşlar. Kadın cenazesini teşhir edecek kadar alçaklaşmışlar. Öldürmek yetmiyor değerlerimiz ve halklarımızın hassasiyetleri ile oynuyorlar. Karşınızda bitmiş insanlık ve siyaset vardır. Bomba ve tank ile ayakta durmaya çalışan siyasi bir iktidar var. Varto'da Cizre'ye kadınların bedenlerini çıplak edenler, bu kadınlar direnişin fistanlarını giymiştir. Kadınların ve halkımızın her zaman başı diktir. Bu ahlaksızlığı yapanlar insanların yüzüne bakacak yüz bulamayacaklar. Onların yüzü vahşet ve zulüm ile kararmış" ifadesinde bulundu. 

i-2-903.jpg

'Cizre halkını teslim alamadılar'

Cizre izlenimlerin de paylaşan Yüsekdağ, tüm baskı ve engellemelere rağmen kadınlar olarak yaşamı örmeye ve yaratmaya devam edeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bizler bu yıkımların ölümlerin arasında bu acıların arsında hiç bir zaman yüzümüzü ve umudumuzu karartmadık karatmayacağız. Onlar yıkar biz yaparız. Onlar öldürür biz yaşamı yeniden doğururuz. Bu gücümüzü çok iyi bildikleri için kadınları katlediyorlar. Cizre'de vahşet bodrumunda tarihte az rastlanır biz canilik ile halkımızı katlettiler. Bütün bunlara rağmen Cizre halkını teslim alamadılar." 

'Kadınlar saray darbesinin önünde duracak'

Kadınların savaşa karşı mücadeleyi yükselterek direnişe devam edeceklerini vurgulayan Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın , "Anayasa Mahkemesi'ni tanımıyorum" açıklamalarına, "İktidar bir yıl önce, 'Darbeler ile hesaplaşıyoruz' demişti. Şimdi ise kendileri darbe yapıyorlar. Sivil siyasetçi kılığında darbe yaptılar" sözleriyle tepki gösterdi. Türkiye'deki bütün devlet kurumlarının tahakküm altında olduğunu söyleyen Yüsekdağ, "Türkiye tarihiniz en son darbecisi saraydaki zattır. Yeni bir darbeci iktidar ile karşı karşıyayız. Bu darbeye geçit vermemizi beklemesinler. Kadınlar saray darbesinin önünde duracak. Her yerde ve alanlarda kadın demokrasisini getirerek mücadeleyi sürdüreceğiz " dedi.

i-3-428.jpg

'Cizre'nin Dersim'den ne farkı var'

Sur ve Cizre katliamlarının AKP'nin Dersim'i, Zilan'ı olduğunu söyleyen Yüksekdağ, "Dersim katliamını katliam olarak gören ve bugün yaptığı katliamları görmeyen ve yüzleşmeyen iktidar kendi iktidarı döneminde Roboski katliamını gerçekleştirdi. Bugün Cizre'de yaşanan katliamın Dersim'de yapılan katliamdan ne farkı var? Zilan'da da Kürt halkını tarihinden ve topraklarından silmeye çalıştılar. Bugün de Cizre'de bir halkı yeryüzünden, kendi topraklarından silmeye çalışıyorlar. Ama şunu iyi bilsinler tarih boyunca bu katliamcı zihniyetin karşısında yılmadık, durmadık. Zilan da bitiremediler Van'ı, bugün de Cizre'de halkın iradesini asla silemeyecekler. Bizler kazandığımız mevzileri daha da ilerleteceğiz" dedi. 

'Davamızın haklılığı ile guru duyuyoruz'

Kürt halkının tarihi direnişinin tüm halkları özgürleşeceğini vurgulayan Yüksekdağ sözlerini, "Kürt halkının mücadelesinin ortaya koyduğu irade bizleri geleceğe taşıyacak güçtür. Bütün kadınlara ve şehitlerimize sözümüz olsun. Bizler belki öleceğiz ama siz bizimle gurur duyun şehitlerimize söz verdik. Bizler onlarla gurur duyuyoruz. Davamızın haklılığı ile gurur duyuyoruz" diyerek sonlandırdı. 

Miting, Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçıları Nurcan Değirmenci ve Kevser Colemerg'in ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi. (DİHA)

Bu haber toplam 2514 defa okunmuştur