Yüksek: Cizre'de yaşanan vahşeti raporlaştıracağız

Cizre'ye doğru yola çıkan heyet içerisinde yer alan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Cizre'ye halkın yaralarını sarmak, yaşananları kayıt altına almak için gittiklerini ve yapılan tüm hukuksuzlukları raporlaştıracaklarını söyledi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 80 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından Cizre halkıyla dayanışmak için Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Kayapınar Belediye Eşbaşkanı M.Ali Aydın ile partililerden oluşan kalabalık bir heyet, Diyarbakır'dan Cizre'ye yola çıktı.

'Hükümet katliam politikalarından vazgeçmelidir'

Cizre'ye hareketinden önce açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, katliam politikaları ile Kürt halkının rehin alınamayacağını söyledi.

"Cizre, Sur ve Silopi başta olmak üzere kentlerimiz tanklarla, toplarla bombalanıyor. Büyük yıkımlar gerçekleştiriliyor. Halkımıza yeni bir katliam uygulanıyor. Hükümet bir an evvel daha önce denenmiş bu katliam politikalarından vazgeçmelidir" diyen Yüksek, Cizre halkının kendisine dayatılan katliama karşı onurlu ve görkemli bir direniş sergilediğini vurguladı.

'Kürdistan'da devlet-yurttaş ilişkisi bitmiştir'

Yüksek, AKP Hükümeti politikalarının Cizre özelinde tüm bölgede iflas ettiğini de ifade etti. Yüksek, "Devlet, Kürt halkına 'evlerinizi başınıza yıkarım yine de egemenliğimin altından çıkmayacaksınız, bunun dışına çıkarsanız sonunuz bu olur' diyor. Kürt halkı da bu dayatmayı reddederek yeni bir ilişki biçimi istiyor. Haklarımı, özgürlüklerimi tanıyacaksınız diyor. Devletin, Kürt halkının statü, kendi kendini yönetme, talep ve arzusuna karşı tank ve top kullanmaya başlaması aynı zamanda kentleri bu şekilde harabeye dönüştürmesi devlet-yurttaş ilişkisini bitirmiştir" diye konuştu.

'Cizre'de yaşananlarını raporlaştıracağız'

Cizre'ye halkın yaralarını sarmak, yaşananları kayıt altına almak için gittiklerini ve yapılan tüm hukuksuzlukları raporlaştıracaklarını belirten Yüksek, vicdanı olan herkesi de Cizre halkıyla dayanışmaya çağırdı.

Yüksek, "Eğer halklar olarak bir dayanışma ortaya koyarsak, yeni bir sürecin de kapılarını aralamış oluruz" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur