Yıkılan kentlerle dayanışma için müzik sokakta

Sur, Cizre, Şırnak, Silopi için sokakta müzik yapan çocuk ve gençlerden oluşan Mîr müzik grubu, her akşam Batman'ın en işlek caddesinde sahne alıyor.

Batman'da 3 ay önce Barış Çoban (16), Vedat Özdemir (16), Berk Tüzün (17) ve Muhammed Algur'un (18) bir araya gelerek kurduğu Mîr müzik grubu, sokak müziği yapıyor. Cizre, Sur, Silopi, Şırnak ve Nusaybin'de yaşananlara kayıtsız kalmayarak her akşam iftardan sonra kentin en işlek caddesi Amed Caddesi'nde "Sûr, Cizîr, Silopiya için müzik sokakta" şiarıyla müzik çalan genç müzisyenler, halkın yoğun ilgisini görüyor. Grup, çalışmadan elde edeceği geliri ise Rojava Derneği Batman Şubesi üzerinden ailelere ulaştıracak. 

'ÇOCUKLARIN YÜZÜNDE TEBESSÜM OLMAK'

Grubun bağlamacısı 16 yaşındaki Barış Çoban, yardımlarının denizde bir damla su olduğunu; fakat herkesin üzerine düşeni yapması durumunda anlamlı bir birliktelik oluşturulabileceğini dile getirdi. Çoban, "Belki kardeşlerimizin yaralarına derman olamayacağız, ama onların yüzlerinde bir nebze de olsa tebessüme sebebiyet vereceğiz. Herkes üzerine düşeni yapmalı ve mağdur olan halkımıza dayanışma eli uzatmalı" dedi.

Mîr müzik grubunun solisti Vedat Özdemir ise elde edecekleri geliri Ramazan Bayramı'na 5 gün kala yıkılan kentlerde yaşayan ailelere ulaştıracaklarını belirterek, amaçlarının büyük acılar yaşayan çocukları sevindirmek olduğunu söyledi. Bayrama kadar hiç ara vermeden müzik yapacaklarını belirten Özdemir, herkesten yardım beklediklerini sözlerine ekledi. (DİHA)

Bu haber toplam 3810 defa okunmuştur