'Vekillere dokunmayın! Irkçılığa hayır'

Irkçı ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması girişimine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Vekillere dokunmayın! Irkçılığa hayır" çağrısı yapıldı.

Irkçı ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmayı öngören Anayasa teklifini, görüşmelerde verilerle dönük saldırıları protesto amacıyla Taxim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi. Barış aktivistleri ve siyasi partilerden bir çok yöneticinin katıldığı toplantıda açıklamayı platform adına Yıldız Önen okudu.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kalkmasıyla HDP'nin siyasi olarak tasfiye edilmesinin planlandığını belirten Önen, bu girişimi "intikam girişimi" olarak nitelendirdi. Dokunulmazlıkların kalkması durumunda da Kürt halkının siyasi mücadeleden vazgeçmeyeceğini ifade eden Önen, "Öyle olsaydı 94 yılında Orhan Doğan,Leyla Zana ve Hatip Dicle zorla Meclis'ten çıkarılarak gözaltına alındığında Kürt sorunu bitmiş olurdu" dedi. 

'Dokunulmazlıklarından elinizi çekin'

Meclis Anayasa Komisyonu'nda; kadın, Kürt ve Ermeni milletvekillerine yönelik ırkçı ayrımcı ve saldırgan tutumun utanç verici olduğunu dile getiren Önen, "Parlamenter demokrasinin kalbi olmak iddiasında bulunan bir yerde Meclis'te ırkçı, ayrımcı linç girişimleri yaşanabiliyorsa, sokak da bundan ilham alanların durumdan vazife çıkartması kaçınılmazdır. Irkçı vekiller istemiyoruz. HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarından elinizi çekin" diye konuştu.

Demokrasi sakatlanır

Açıklama ardından konuşan Barış aktivisti Ayşe Erzan da, vahim bir saldırı ile karşı karşıya kalındığını ifade ederek, milliyetçiliğin Türkiye'de hala "makul bir sıfat" olarak kendine yer bulduğunu belirtti. Tüm yaşananların ırkçı ve milliyetçi duygular ile yapıldığına değinen Erdem, dokunulmazlık fezlekeleri ile demokrasinin sakat bırakılmak istendiğini söyledi.

'Yurttan sesler korosu'

Daha sonra konuşan eski parlamenter Ufuk Uras da, dokunulmazlık ile ilgili yeter sayıda oy elde edilememesini AKP içinde çatlakların yaşanması anlamına geldiğini söyledi. AKP, CHP ve MHP'nin dokunulmazlıklar ile hem fikir olmasını ise "yurttan sesler korosu" olarak nitelendiren Uras, AKP'nin dokunulmazlıklar ile Kürtlerin siyasi iradesini teslim almak istemesinin kabul edilebilir olmadığını dile getirdi.

'Böyle bir meclisi kabul etmiyorum'

Barış aktivisti Melek Taylan Ulagay da, dokunulmazlıkların kaldırılması girişiminin Erdoğan'ın hayata geçirmek istediği başkanlık sisteminden bağımsız düşünülemeyeceğini vurguladı. Sanatçı Zeynep Tanbay ise, HDP ve halkların temsilcisi vekillerin olmadığı bir Meclis'i tanımadığını ve kabul etmediğini söyledi. Tanbay, "Aklı ve vicdanı olan bütün milletvekillerinin tekrar düşünmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 2236 defa okunmuştur