Vanlı okurlar yasaklara karşı fuara destek veriyor

Van halkı, Kitap Fuarı’na yönelik iki gün üst üste yapılan polis baskınlarına ve kitap yasaklarına tepki gösteriyor.

Van’da yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği Kitap Fuarı’na yönelik iki gün üst üste yapılan polis baskınlarına ve kitap yasaklarına tepki gösteren Van halkı fuara ve Aram Yayınlarının standına ilgi göstererek destekte bulunuyor. 

Van’da “Kitapla Barış” sloganıyla ikincisi fuarın hem ikinci hem de üçüncü günü Aram Yayınevi’nin standına baskın yapan polisler aralarında PKK lideri Abdullah Öcalan’ın “Bir halkı savunmak”, Mehmet Sebatlı’nın “Kasırga Taburu” ve Rüstem Cudi’nin “Rojhilata Navîn” adlı kitaplarının da bulunduğu 202 kitaba “Toplatma kararı” gerekçesiyle el koydu. 

‘TEBLİGAT YAPILMADAN KİTAPLARA EL KONULDU’

İki gün üst üste polis baskısına maruz kalan Aram Yayınevi ise her şeye rağmen Van halkına kitaplarını ulaştırmakta kararlı. Konuya ilişkin konuşan Yayınevi Çalışanı Nadir Erdem, yapılanların tamamen keyfi bir tutum olduğunu belirterek polislere toplatmaya ilişkin tebligatı sorduğunu ancak herhangi bir tebligat gösterilmeden kitapların toplatıldığını söyledi. Aram Yayınevi üzerinde psikolojik bir baskı oluşturulmak istendiğine dikkat çeken Erdem, baskılara karşın kitapları okuyuculara ulaştıracaklarının altını çizdi. 

‘KİTAPLARIN YASAKLANMASI BİR KÜLTÜR HALİNE GETİRİLMİŞ’

Fuar katılımcılarından Fuat Dimen adlı yurttaş ise Aram Yayınevi üzerinde bilinçli bir baskının geliştirildiğini dile getirerek, baskılara karşı her zaman Aram Yayınevi’nin yanında olacaklarının altını çizdi. Aram Yayınevi’ni “İyi bir muhalif” olarak niteleyen Dimen, “Yayınevleri, yazarlar, akademisyenlere dokunulmamalı” dedi. Bir diğer okur olan Zal Aşal da kitap yasaklarının bir kültür haline getirildiğini belirterek “Kitap düşünce sisteminin bir şeklidir. Öldürürseniz, insanların düşüncelerini çürütürseniz insan denilen yapıyı köreltirsiniz. Kitaplar yasaklanmasın ve Aram Yayınevi’nin direnişini sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Bir diğer okuyucu Çekdar Kiye de Aram Yayınevi’nin kitaplarını severek okuduklarını dile getirerek “Sonuna kadar destekliyoruz” mesajı verdi.

ÇOBAN: KİTAP TERÖRİZE EDİLMEK İSTENİYOR

Fuarın düzenleyicisi olan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ise kitap fuarının kent yaşamı ve insanı üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu belirterek polis baskısının ise kitapları terörize edip, kitapseverleri bu anlamda tedirgin etme amacı taşıdığını söyledi. Çoban, polisin bu tutumunun kitap sevgisini ortadan kaldıramayacağına işaret ederek “Bu açıdan bu kadar yüksek bir ilgiyi kırmaya hiçbirimizin ama hiçbirimizin hakkı yoktur. Çok ciddi bir emek sarf edilmiştir. Bu kadar insan fedakarlık göstermiştir. Gelip kitapla buluşma isteğinde bulunan bir dünya kitapseverin hakkını terörize etmek hiçbirimizin ne hakkıdır ne de haddidir” dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 10982 defa okunmuştur