Van’daki gazeteciler: Her alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Televizyon ve radyoların kapatılmasına tepki gösteren Vanlı gazeteciler, yaşananları ‘hukuksuzluk ve zorbalık’ olarak niteledi. Gazeteciler, “Biz her alanda çalışmalarımızı yürüteceğiz, elimizden geldiği kadar halkın haber alması için çalışacağız” dedi.

Van’da çalışan gazeteciler, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında İMC TV, Azadi TV, Hayatin Sesi, Zarok TV, Denge TV, Jiyan TV ve Wan TV gibi kanalların da bulunduğu çok sayıda televizyon ve radyonun kapatılması kararına tepki gösterdi.

Van İnternet Medyası Derneği (VİMED) Başkanı İlhan Siyahtaş, Türkiye’de son dönemde başta basın alanında yaşananlar olmak üzere gelişen olayların hiç iç açıcı olmadığının altını çizerek, basın yayın organlarının bir bir kapatıldığını aktardı.

"VAN TV’nin 50 çalışanı mağdur"

Van’ın tek yerel ve ulusal olan kanalının kapatıldığını dile getiren Siyahtaş, “Van TV kapatıldı. Yaklaşık 50 çalışanı mağdur edildi. VİMED olarak böyle bir uygulamayı haksız buluyoruz. Hiçbir şekilde basın yayın organları kapatılamaz. Basın emekçileri susturulamaz” diye tepki gösterdi.

‘Çalışmalarımız her alanda sürdüreceğiz’

Van TV Kürtçe Editörü Azim Yacan ise, kapatılan TV ve radyolara bakıldığı zaman muhalif olduğunu ifade ederek, özellikle Kürtçe’nin Dimilki lehçesinde yayın yapan Jiyan TV ve ilk Kürtçe çizgi film kanalı olan Zarok TV’nin kapatılmasının kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Dünya tarihinde ilk defa Türkiye’de bir çocuk kanalının “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla kapatıldığını söyleyen Yacan, televizyon ve radyoların hukuksuz bir şekilde kapatıldığını ifade etti.

Özellikle bölge illerinde “neler olup bittiği” konusunda gerçekleri yansıtmaya çalıştıklarını söyleyen Yacan, “Televizyonların kapatılması Türkiye’de yeni bir sürecin başlangıcı oldu aslında. Bu adaletsizlik, bu zulüm kabul edilecek bir şey değil. Bu kararı kınıyoruz. Biz her alanda çalışmalarımızı yürüteceğiz, elimizden geldiği kadar halkın haber alması için çalışacağız. Bizler bunların takipçisi olacağız ve halka gerçekleri aktaracağız” ifadelerini kullandı.

Van’da serbest gazetecilik yapan Adil Harmancı ise, televizyon ve radyoların kapatılmasını “zorba bir girişim” olarak değerlendirerek, “Bu zorba girişim Türkiye’yi iyi günlere taşımayacaktır. Çok daha bulanık ve kaos günlere taşıyacaktır” diye belirtti. (DİHA)

Bu haber toplam 730 defa okunmuştur