Tuz Hanı restore edilmeyi bekliyor

2004 yılında restorasyon kararı çıkan Adıyaman'ın en önemli tarihi değerlerinden biri olan Tuz Hanı kaderine terk edildi. Son yağışlarla birlikte çöken ve çöp yığınlarıyla dolan han bir an önce restore edilmeyi bekliyor.

Adıyaman'da ülkenin birçok yerinde olduğu gibi geçmişin günümüze izdüşümleri olan tarihi mekanlar kaderine terk edilmiş durumda. Bu tarihi mekanlardan biri de, Adıyaman'da Kap Camii Mahallesi'nde Oturakçılar Pazarı içinde bulunan Tuz Hanı. 2004 yılında alınan bir kararla restore edileceği duyurulan ancak aradan geçen 12 yıla rağmen en küçük bir restorasyon çalışması yapılamayan tarihi han yok olmakla yüz yüze. 

19. yüzyılda yapıldığı bilinen han, ortada büyük bir avlu etrafında dizilmiş mekanlardan oluşuyor. Düzgün kesme taş ve sivri kemerlerden oluşan revakların arkasında atların barındığı ahırlar ve misafirlerin konakladığı odalar ve depolardan oluşan han, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutan tarihi Tuz Hanı son yağan yağışlarla birlikte iyiden iyiye çökerken, odalarında oluşan çöp tepeleri ise tarihe verilen değeri bir kez daha ortaya koyuyor. 

Halk restore edilmesini istiyor

12 yıl önce alınan restorasyon kararına rağmen asırlık tarihi hanın kaderine terk edilmesine tepki gösteren Oturakçı Pazarı esnafı ve yöre halkı, bu durumdan rahatsız olduklarını belirterek, tarihi hanın bir an önce restore edilmesini bekliyor. 

Tarihi hanın işletildiği döneme tanıklık edenlerden biri olan Nebi Işık (66), "Eskiden buraların üstü kapalıydı. O zamanlarda arabalar olmadığı için şehre hayvanlarla gelirdik. Burası gelen misafirler için konaklama yeriydi" şeklinde anlattı. 

Demirciler Pazarı'nda esnaf olan Abuzer Akgün(49) ise, tarihi hanın turizm faaliyetleri için önemli bir yer olduğunu belirterek, "İnsanlar tarihi hanı görmeye geldiklerinde ne yazık ki güzel bir manzarayla karşılaşmıyorlar" dedi. 

Bir başka esnaf Mehmet Çakılkaya (65) de, hanın restore edilmesi gerektiğini belirterek, restore edilmesiyle birlikte pazarın da turistik açıdan canlanacağını vurguladı.(DİHA)

Bu haber toplam 2073 defa okunmuştur