Türmen: CHP yanlışa ortak olmamalı

HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için AKP tarafından Meclis gündemine getirilen Anayasa değişiklik teklifine eski milletvekillerinden de tepki geldi.

AKP'nin HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırılma amacıyla Meclis gündemine getirdiği Anayasa değişiklik teklifi 27 Nisan'da Meclis'te görüşülecek. AKP, CHP ve MHP teklif noktasında anlaşma sağlarken, sadece HDP'lilerin dokunulmazlıklarını kaldırmayı hedefleyen teklife toplumsal muhalefetten tepkiler sürüyor. Eski parlamenterler AKP'nin getirdiği teklifi siyasi ve hukuki açıdan değerlendirdi.

Birdal: Halkların iradesi hedefleniyor

Eski milletvekili Akın Birdal, 1994'te DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının altında Kürt düşmanlığının yattığını fakat bugün HDP'li vekillere yönelecek durumla emekçi ve ezilen halkların iradesinin hedef alındığını söyledi. Birdal, "Bu iradeye bir düşmanlıktır dokunulmazlıkların kaldırılması. Aynı zamanda demokrasiye düşmanlıktır. Sorunların demokratik, barışçıl zemini olan Meclis'e düşmanlıktır. En önemlisi de Türkiye'nin geleceğine düşmanlıktır" dedi.

Onur: Umarım yanlıştan dönerler

CHP eski milletvekili Melda Onur ise dokunulmazlıkların kaldırılması için getirilen Anayasa değişikliği teklifinin AKP'nin yarattığı fiili bir durum olduğunu söyledi. AKP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması ile bazı milletvekillerini hedeflediğini belirten Onur, "Bakanlar olmasın, hükümet olmasın, başbakan olmasın' tartışmaları ile olmaz. Neredeyse dokunulmazlıklar için isim verecekler. Bu tamamen AKP'nin yarattığı fiili bir durumdur. Mesele dokunulmazlık meselesi değil eşitsizlik adaletsizliktir. Ve burada bir art niyet var. İnsanlar seçilerek alıp götürülecek. AKP'nin belli milletvekillerini hedeflediği bellidir. Umuyoruz partiler bu yanlıştan dönerler" dedi.

'Siyaseten de hukuken de sakat'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıçlarından ve CHP eski milletvekili Rıza Türmen ise teklifin hem siyasi hem de hukuki olarak sakıncalı olduğunu söyledi. Türmen, " 'En fazla zararlı HDP'lileri Meclis dışında bırakmak' amaçlanıyor. Böylelikle bir ceza kesilmek isteniliyor. Hukuken o kadar sakatsa siyaseten de o kadar sakat. Bu ne işe yarar. 1994'te gördüğümüz gibi toplumdaki gerginliği arttırır. Toplumdaki gerginlik artarsa Kürt sorununa barışçıl çözüm büsbütün zorlaşır. Kürtler tarafından seçilmiş temsilcileri sille tokat dışarı atacaksınız sonra da Kürt sorununa barışçıl çözüm arayacaksınız. Bu olacak iş değildir. Siyaseten de yarardan çok zarar verecek bir durum" dedi.

'CHP bu sorumluluğu nasıl taşıyacak'

Teklife destek vererek kimsenin bu sorumluluğa katılmaması gerektiğini belirten Türmen, "CHP'nin tavrını anlamakta güçlük çekiyorum. 'Biz buna karşı çıkarsak terörü destekliyoruz olacak' diye düşünülüyor. Bu düşünce yerine ilkesel bir düşünce daha doğru olurdu. Burada demokrasi bakımından hukuk bakımından yanlış olan bir şey var ortada ve böyle bir yanlışa CHP'nin ortak olmamasını dilerdim. CHP bunun sorumluluğunu nasıl taşıyacak"

HDP eski milletvekili Hasip Kaplan ise teklifi "hukuk skandalı olarak değerlendirdi. Kaplan teklifin hukuken sakıncalarına ilişkin, "Birçok evrensel hukuk ilkesini ortadan kaldırıyor. Anayasa değişikliği geçmişe şamil uygulanmaz. Ama bunu geçmişe şamil uyguluyor. Her kararın sonunda bir itiraz hakkı var ama AYM'ye itiraz hakkını ortadan kaldırıyor" dedi. CHP'nin teklifi destekleme tavrını eleştiren Kaplan, CHP içerisinden yükselen itirazların da önemli olduğunu vurguladı. Kaplan,"CHP'de de tasarıya karşı bir vicdan yükselmesi var. Bir çok milletvekili karşı oy kullanacağını açıklıyor. CHP 1994'deki hataya düşmemesi lazım. Aynı hatanın bugün yaşanmaması gerekiyor. Ortak yaşam arzusunu dinamitleyecek bir ortamla karşı karşıyayız" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 16555 defa okunmuştur