TUHAD-FED: Açlık grevlerini destekliyoruz

TUHAD-FED meclis toplantısın sonuç bildirgesini açıklayan TUHAD-FED Yöneticisi Saliha Bakır, cezaevlerinde PKK ve PJAK'lı tutukluların başlatmış olduğu açlık grevlerini desteklediklerini belirtti.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) meclis toplantısının sonuç bildirgesini Cigerxwîn Kültür Merkezi'nde açıkladı. Sonuç bildirgesini okuyan TUHAD-FED Yöneticisi Saliha Bakır, Bakır, "AKP ceza infaz kurumlarını muharebe meydanına çevirmiştir. Yüzlerce hasta tutsak gerçekliği orta yerde dururken aynı düşmanca kodlar ile cezaevlerindeki Kürt siyasi tutsaklara savaş konseptini dayatmıştır" dedi.

Son yaşanan sevk ve sürgünlere bağlı olarak yaşanan darp ve işkencelerin başka bir izahatının olmadığını vurgulayan Bakır, tutsaklara 12 Eylül faşizminden kalan yaklaşımlarının dayatıldığını söyledi. 

'Açlık grevlerini destekliyoruz'

Yaşanan zulüm ve işkenceleri durdurmak ve yeni işkencelerin önüne geçmek için demokratik sivil toplum örgütlerine "Tutsaklara ses verin" çağırısı yapan Bakır, "Yargı makamlarını işkence faillerinin cezalandırılması için göreve çağırıyoruz. Ablukaların kaldırılması ve özyönetim ilanlarının tanınması talebiyle Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde PKK ve PJAK'lı tutsakların başlatmış olduğu açlık grevlerini destekliyoruz" diye konuştu. (DİHA)

Bu haber toplam 1093 defa okunmuştur