TGS Başkanı Güç: Özgür Gündem geleneğini sürdüreceğiz

Başlatılan kampanya kapsamında Özgür Gündem'in 'Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği'ni devralan TGS Genel Başkanı Uğur Güç, "Özgür Gündem bir geleneği olan bir gazetedir. Bizler de bu geleneği sürdürmek için ellimizden geleni yapacağız" dedi.

STANBUL - Son dönemde baskı ve soruşturmaların hedefine oturtulan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amaçlı gazeteci, yazar ve aydınların desteğiyle "Özgür Basın, Özgür Ülke" şiarıyla başlatılan "Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası devam ediyor. Kampanyanın ilk gün nöbetini tutan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eşbaşkanları Nevin Erdemir ve Hakkı Boltan'ın ardından dün DİSK'e bağlı Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren'in üstlendiği nöbeti, bugün ise Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Uğur Güç devraldı. 

Özgür Gündem gazetesi çalışanlarıyla birlikte haber toplantısına katılan Güç, haber önerileri sundu.
Daha önce yayın yönetmenliği görevinde bulunmadığını belirten Güç, bu nedenle gazetenin haber toplantısına katılmasını "heyecan verici" olarak tarif etti.

'Demokrasi nöbeti tutuyoruz'

Daha önce başlatılan Haber Nöbeti'nde yer alan Güç, "Bölgedeki gazeteciler ile batıdaki gazeteciler arasında bir dayanışma ağı oluşturmak istedik. Bu dayanışmanın etkilerini daha sonraki günlerde gördük. Bu nöbetin Özgür Gündem'deki Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliğine de etkisi olacağını düşünüyorum. Türkiye'de demokrasi, insan hakları zarar gördüğünden, bizler de demokrasi için nöbet tutmak zorunda kalıyoruz. Buradaki en önemli şey de tutulan nöbetin demokrasi adına tutulmasıdır" dedi.

Gazeteci ve meslek örgütlerine dayanışma çağrısı

Güç, başlatılan kampanyanın Özgür Gündem üzerindeki baskıların aşılmasına etkisinin olacağını da ifade etti. Tutulan nöbetin önemine değinen Güç, gazeteci ve meslek örgütlerine de, "Kürt halkıyla ve Kürt basınıyla dayanışma içerisinde olup, bu baskıları aşmak için aracı olmaları gerekir" diye çağrıda bulundu.

Özgür Gündem gazetesinin bedeller vererek günümüze geldiğini ve bir geleneğe sahip olduğunu dile getiren Güç, bu geleneğin devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Gazetedeki Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği nöbetini yarın da gazeteci- yazar Yıldırım Türker devralacak. (DİHA)

Bu haber toplam 3961 defa okunmuştur