Tanrıkulu: Tarihi hata

Sur'da incelemede bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin, "tarihi bir hata" değerlendirmesi yaptı. Tanrıkulu, değişikliğin Anayasa Mahkemesi'nden döneceğine inandığını da belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yasağın kaldırıldığı Dabanoğlu, Fatihpaşa ve Savaş mahallelerindeki 14 sokağı gezerek esnaflarla görüştü. Daha sonra Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokakta açıklama yapan Tanrıkulu, 5 bin yıllık tarihin, savaşların yıkamadığı bir kentin ve kültürün 6 ayda yerle bir edildiğini söyledi. 

Kürtlerin ağlamadığını, yollarında yürümeye devam ettiğini kaydeden Tanrıkulu, bir yol ayrımına gelindiği, bu nedenle AKP'nin aklını başına alarak, derhal demokratik yollarla çözüm sürecine dönmesi gerektiğini dile getirdi. 

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik de konuşan Tanrıkulu, bunun "tarihi bir hata" olduğunu vurguladı. Tanrıkulu, değişikliğin Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini, bunun emsallerinin olduğunu da ekledi. (DİHA)

Bu haber toplam 14936 defa okunmuştur