Sur’un kamulaştırılmasına karşı platform kuruldu

‘Acele kamulaştırma’ kararı çıkarılan Sur için harekete geçen Diyarbakır’daki 310 sivil toplum örgütü, Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu’nu kurdu.

Bakanlar Kurulu tarafından “Acele kamulaştırma” kararı çıkarılan Diyarbakır’ın Sur ilçesi için harekete geçen Diyarbakır’daki 310 sivil toplum örgütü, “Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu”nu kurdu.

Platform adına açıklama yapan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Sur esnafının mağduriyetinin giderilmesi için Diyarbakır halkına “Sur’da alışveriş yapması” çağrısında bulundu.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve işverenler, Güneydoğu Gazetecileri Cemiyeti bahçesinde Sur’daki “acele kamulaştırma” kararına ilişkin basın açıklaması yaptı.

“Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu” adı altında 310 kurum ve kuruluşun imzasının olduğu ortak bir açıklama yapıldı. Açıklamaya, DTSO, DİSİAD, İHD, Diyarbakır Barosu, Harita ve Kadastro Mühendisler Odası, İmarlar Odası, Ermeniler Vakfı ve birçok kurum temsilcisi katıldı.

Platform adına açıklama yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan 16 ve Yenişehir ilçesinde 2 olmak üzere toplam 18 mahallede kamulaştırma kararı aldığını, 6 bin 642 parsel içinde yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına ait yapıların da olduğunu söyledi.

Sayar, UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi ve kültürel miras niteliğinde olan ibadethane, mesken ve çeşitli ticari alanlar da kamulaştırılanlar arasına alındığını söyledi.

‘Karar yasalara aykırıdır’

Kamulaştırma kararı mülkiyet hakkını koruma altına alan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu dile getiren Sayar, yasal gerekçesi bulunmayan bu uygulamadan derhal geri dönülmesini talep ettiklerini belirtti.

Sayar, “Kamulaştırma kararının alındığı ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın, esnaf ve tüccarımızın yaşanan çatışma ortamından dolayı yaşadığı sosyal ve ekonomik mağduriyet giderilmeden, buna ilişkin hükümet tarafından olumlu bir adım atılmadan böylesine bir kamulaştırma kararının alınmasını doğru bulmuyoruz. Sonucunun ne olacağını bilmeden alınmış acele kamulaştırma kararının iptali için gerekli yasal hakkımızı kullanacağımızı ve yargı yoluna başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 6031 defa okunmuştur