STÖ'ler: Herkes evinden Sur'a yürümeli

Sur'da yasak ve ablukanın kaldırılması için HDP, DBP, DTK, HDK ve KJA öncülüğünde yarın yapılacak yürüyüşe Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerinden destek geldi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve abluka 3 ayı geride bıraktı.

Sur'da ablukanın kaldırılması amacıyla HDP, HDK, DBP, DTK ve KJA eşbaşkanları ile sözcüleri tarafından yarın saat 16.00'da Sur'a yürüyüş çağrısı yapıldı. Çağrıya kentte bulunan sivil toplum örgütleri de destek verdi. 

TUHAD-FED: Katliama karşı Sur'a 

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, Sur'da devam eden saldırıların Cizre'de yaşanan katliam gibi sonuçlanmaması için herkesin bir araya gelmesi gerektiğini belirterek, "Sur'da süren operasyonlara ve kuşatmaya karşı, savaşa karşı duran herkesin harekete geçmesini istiyoruz. Herkesi yarın Sur'a karşı geliştirilmek istenen katliamları protesto etmek için yapılacak eylemselliğe çağırıyoruz. Başta tutuklu aileler ve yurttaşlarımız bu eyleme ses vermelidir" dedi. 

MEYA-DER: Herkes evinden Sur'a yürüsün

Diyarbakır halkının Sur'u sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, "İkinci bir Cizre'nin yaşanmaması için tüm Amed halkını Sur'a sahiplenmeye çağırıyoruz. Tekrardan katliamlar yaşanmasın, ölümler olmasın diye bütün Amed halkını yarın Sur'a davet ediyoruz. Herkes kapısının önünde, sokağında, mahallesinde yollara çıksın ve Sur'a doğru yürüsün bunu istiyoruz" dedi.

Rojava Derneği: Abluka derhal kırılmalı 

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Mustafa Ocaklı da, şu çağrıda bulundu: "Yeni bir Cizre'nin yaşanmaması için insanım diyen herkesin duyarlı davranması gerekiyor. Bir an önce bu ablukanın kırılması gerekiyor. Bu ablukanın kaldırılıp insanlarımızın tekrardan yerlerine dönmesi ve yaralarının sarılması gerekiyor. Dolayısıyla kim bu şehirde yaşıyorsa, Sur'da yaşanan kuşatmaya karşı kendine vazife çıkarması gerekiyor." (DİHA)

Bu haber toplam 1949 defa okunmuştur