Sivas’ta katledilenler anıldı

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülenler için eski Madımak Oteli önünde anma düzenlendi.

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülenleri anmak için katliamın gerçekleştiği Madımak Oteli’nin önünde on binlerce insan bir araya geldi.

Yürüyüş kortejinin en önünde “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” yazılı giydirilen otobüs yer aldı. Otobüsten sık sık katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri anons edilirken, binlerce kişi hep bir ağızdan “Yaşıyor” diye karşılık verdi.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, yürüyüş kortejinin en önünce katledilen canların fotoğraflarını taşıyan yakınları yürüdü.

Madımak’ın müze olması ve katliamı gerçekleştirenlerden hesap sorulmasına dair açılan onlarca pankart ve döviz ile sloganlar eşliğinde gerçekleşen yürüyüş Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen Madımak Oteli’nin önünde son buldu. Yürüyüş esnasında sık sık “Sivas’ı yakanlar Cizre’yi de yaktı” sloganlarının atıldığı belirtildi.

“Utanç müzesi olmadan bu kapıdan girilmeyecek”

Otelin utanç müzesi olması talebinin burada bir kez daha yenileyen aileler, müzeye dönüştürülünceye kadar otele girişlere izin vermeyeceklerini söyledi.

Aileler katliamın gerçekleştirildiği binanın önüne karanfiller bıraktı. Bu sırada bazı yakınlar fenalık geçirirken, bayılanlar oldu.

Katliamda katledilen Hasret Gültekin’in yanan bağlamasını da hatırlatmak için yanmış bir bağlama karanfillerle birlikte alana bırakıldı.

Doğan: Daha çok örgütlenerek bu katliamların hesabını soracağız

Bu sırada HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan gazeteciler kısa bir açıklama yaptı.

Doğan, 23 yıldır adalet aradıklarını belirterek, “Bu dava sonuçlanmadığı müddetçe vicdanlar rahat etmeyecektir. Dün bu katliamı yapanlar, bugün yine katliam yapmaya devam ediyor. Daha çok örgütlenerek, bizler bu katliamların hesabını soracağız” dedi.

“Sivas’tan hesap sorulsaydı Cizre olmayacaktı”

Daha sonra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ise Sivas’ını hesabını sormak için bir kez daha alanlarda olduklarını belirterek, hesap sormak için alanlarda olmaya da devam edeceklerini söyledi.

Koçyiğit, “Sivas’ın hesabı sorulsaydı, Roboski olmayacaktı, Cizre olmayacaktı. Bu ülkeye elbet adalet gelecek. Adaleti de Sivas’taki, Roboski’deki, Cizre’deki Gezi’deki canların yoldaşları getirecek” dedi.

Katliam yerine karanfil bırakılmasının ardından Alevi kurumlarının temsilcileri birer kısa konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından katledilen canlar için semaha duruldu. Anma şehir dışında gelenlere Hızır lokması dağıtılmasıyla sona erdi.

Bu haber toplam 4355 defa okunmuştur