Siccin, Halka, Dabbe, Semum, Büyü...

Başarıyı yakalayan bir korku filminin yarı yarıya senaryoya bağlı olduğu da görülebilir.

Siccin, Halka, Dabbe, Semum, Büyü... Her biri doğaüstü varlıkları ele alarak oluşturulan filmler ve her biri sinemalarda büyük sükse yaptılar. Oldukça büyük yankı ile oldukça da beğenilen bu filmlerin ardında ise elbette büyük bir yönetmenlik başarısı yatmakta. Özellikle komedi filmlerinin ele alındığı etmenlerden en önemlisi olan yönetmenlik performansı, genelde es geçilen ve önemsenmeyen bir konu gibi görülse de, önemsenmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir. Zira, yönetmenliği başarılı olmayan korku filmleri evreni iyi yansıtamaz ve elbette evrenin iyi yansıtılmadığı bu tarz filmler genellikle başarısız olurlar. Başarıyı yakalayan bir korku filminin yarı yarıya senaryoya bağlı olduğu da görülebilir. Örneğin, Büyü filminde muazzam bir senaryo ve yönetmenlik hali mevcuttur ve bu yönü ile pek çok filmin üstüne çıkmıştır. Senelerdir bir klasik olarak, Türk filmi Büyü; pek çok salonda izletilmiş ve DVD’si pek çok evde yerini orijinal halinde almıştır. Bir arketip olarak hizmet veren bu film, diğer filmlerin oluşmasında da büyük katkı payına sahiptir.

Komedi ile harmanlanan korku filmleri ise, genelde senaryosu sağlam yapıtlara ihtiyaç duyarlar. Senaryosu sağlam olmayan bir korku ve komedi karışımı filmin, pek sağlam yönetmenlik başarısı gösterilse de bir yere varamayacağı aşikârdır. Zira, komedi ve güldürü niteliği bol etmenler içeren bir film olması gerekmektedir ve bunun için de oldukça iyi bir senaristin bulunması elzemdir. Senaristin ve yönetmenliğin iyi olduğu ironik gerilim, komedi ve korku filmleri; tadından yenmeyen bir yapıt ve izleyici kitlesi bol bir film olacaktır.

Bunun yanında, öğüt vermek amacı güden ve bir ders verme niteliği bolca bulunan Hint Filmleri, komedi filmleri ile harmanlanarak yine senaryosunu ve yönetmenliğini son yıllarda güçlendiren Hindistan’ın belki de en güçlü alanlarından bir tanesi. Yayınlandığı yıllarda büyük sükse yaratan 3 Idıots filmi ile başlayan bu serüvenin yıllar boyu devam etmesindeki en büyük sebeplerden biri elbette senaryo ancak senaryo kadar sinematografi ve oyuncuların içtenliğinin de bir bütün oluşturduğu rahatlıkla belirtilebilir. Hint fillmleri, son yılların en iyi yapıtlarını oluşturmakta ve bunu büyük beğeni ile izleyen seyirci kitlesi, bu sevdayı tutkuyla takip etmekte.

(ilandır)

Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur