Şeyhmus Diken: Basının yılmaz emektarları geri adım atmayacak

Özgür Gündem Gazetesi'nde sürdürülen "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" görevini devralan yazar Şeymus Diken, "Basının yılmaz emektarları geri adım atmayacak. Bütün baskılara rağmen basın görevini yapacak" dedi.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası 42'inci gününde. Nöbeti bugün de yazar Şeyhmus Diken devraldı. 

Gazetenin bugünkü haber toplantısına katılan Diken, editörlerden gündemdeki konu başlıkları hakkında bilgi aldı. 

Dayanışma kampanyası ile ilgili konuşan Diken, barış ve özgürlüğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini ifade ederek, "Siz nasıl bir insanı özgürce yaşamasını toplumluk içerisinde özgürce yaşamasını talep ediyorsanız, insanların haklarını dile getirme anlamındaki haklarını da özgürlük meselesi içerisinde değerlendirip talep etmesini sağlamak zorundasınız. Bunun en başat yolu bana göre basındır. Birey ve ya toplulukların basın üzerinden haklarını talep edemiyorlarsa ve bu anlamda mücadelelerini yürütemiyorlarsa burada bir eksiklik, bir sıkıntı vardır" diye konuştu.

Diken, basının görevinin yapmasının engellenmesinin büyük bir felaket olduğunu da söyledi. 

Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla başlatılan kampanyanın önemine işaret eden ve gelişmesi gerektiğini söyleyen Diken, "Bu dayanışma görevi aslında bir insan hakkıdır. Çorbamda benim de tuzum olduysa ne mutlu bize" dedi.

Kampanyaya destek veren birçok gazeteci, yazar ve aydına açılan soruşturmalara da dikkat çeken Diken, şunları söyledi:

"Soruşturmalar Türkiye'nin rutini haline geldi. Devlet tarafından yazı yazan, konuşan, demeç veren, basın açıklaması yaparak tepkisini dile getirenlere, akademisyenlere, yazarlara bir çok kesime karşı yürütülen bir toplu tavırdır. Bu soruşturmalarla dayanışmayı kırılacağını düşünmüyorum. İnsanlar bile bile görevi üstleniyorlar ve üstlenmeye devam edeceğini düşünüyorum. Basına yönelik bu engellemeler ve baskılar tarihin çöplüğüne atılacaktır. Çünkü basın hiç bir koşulda, baskının en yoğun olduğu koşullarda bile geri adım atmıyor. Tarih bunun örnekleri ile doludur. Bugünde basının yılmaz emektarları geri adım atmayacak. Bütün baskılara rağmen basın görevini yapacak." (DİHA)

Bu haber toplam 3900 defa okunmuştur