Savaş ve Göçmen Haberleri Arasında Kalan Şehir Antakya (Hatay)

Savaş ve Göçmen Haberleri Arasında Kalan Şehir Antakya (Hatay)

(ilandır)

Tarihi kaynaklara göre MÖ 300 yılında kurulan Antakya şehri, Hatay ilinin yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ikinci ilçesi durumundadır. Roma İmparatorluğu zamanında dünyanın en büyük dördüncü şehri olarak kaydedilmiştir. Geçmişten günümüze doğru bakıldığında Antakya’nın birçok uygarlığı ağırladığı söylenebilir. Bu açıdan tarihi yönüyle Türkiye’nin ileri gelen şehirleri arasındadır.

Antakya, 703  km2 ‘lik bir yüzölçümüne sahip durumdadır. Ayrıca denizden yüksekliği 80 metre civarındadır. 2012 yılında yapılan nüfus ölçümleri 470.833 olarak belirlenmiştir. Ancak Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında şehre gelen mülteciler ile birlikte bu sayının daha yüksek bir seviyede olduğu söyleniyor. Tipik Akdeniz ikliminin hâkim olduğu şehir yazın sıcak ve kurak kışın ise ılık ve yağışlıdır.

Antakya özellikle ‘’Eski Antakya Evleri’’ ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Antakya’nın son 200-300 yıllık tarihine şahitlik eden bu binalar günümüzde otel, restoran, kafe-bar tarzı işletmeler olarak kullanılmaktadır. Eski Antakya Evleri, tarihi evler olması nedeniyle Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Kültür Bakanlığı’nın bilgisi dışında bu evlere herhangi bir şekilde bakım, onarım işlemleri gerçekleştirilemiyor. Gerçekleştirildiği takdirde ev sahiplerine maddi para cezası uygulanıyor.

 Kültür Turizmine oldukça elverişli bir şehir olan Antakya, tarihi mirasları ile yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hristiyanlığın en eski kiliseleri arasında yer alan ve Antakya’da bulunan St. Pierre Kilisesi yılda binlerce Hristiyan tarafından ziyaret edilmektedir. İncil’de Resullerin İşleri kısmında yer alan ve Pavlos’un Tarsus’tan Antakya’yı gelişini aktaran bölüm Hristiyanlık dininin Antakya şehrinde yayıldığından bahsetmektedir. Hristiyan geleneğine göre kilisenin kurucu Petrus, Hristiyanlığın ilk başpapazı kabul edilmektedir. St. Pierre Kilisesi mimari ve otantik yapısı ile ziyaretçileri büyülemektedir. Tamamen taş malzeme kullanılarak inşa edilen bu yapı tarihin belirli aralıklarında önemli din ve devlet adamları tarafından restore edilmiştir. 

Hatay’ın Büyükşehir olmadan önce Antakya’ya bağlı olan mahallesi Harbiye, şehrin en önemli yerleşkeleri arasındadır. Özellikle geçmişi ile ön plana çıkan Harbiye, şelalesi ve defneyaprağı ile oldukça ünlüdür. Antik Çağın ünlü Daphne kenti olarak bilinen Harbiye, Seleucus döneminde köşk ve tapınaklara sahip bir yerleşim yeri olarak biliniyor. Antakya’nın tarihinde Harbiye oldukça önemli bir konuma sahip. Şehrin geçmişinde yaşanan şiddetli depremler, Harbiye’nin tarihi kalıntılarının yok olmasına neden olmuş. Günümüzde ise hem şehrin sakinlerini hem de turistleri ağırlayan ve şehrin kültür motiflerini yansıtan bir yerleşke durumunda. Özellikle Harbiye Şelalesi’nin olağanüstü görünümü izleyenleri oldukça etkiliyor. Harbiye’nin içerisinde çok sayıda restoran bulunuyor. Özellikle et yemekleriyle ünlü olan bu bölge sizlere eşsiz bir lezzet sunabilir. 

Antakya şehrinin Cumhuriyet alanında yer alan Eski Arkeoloji Müzesi, şehrin tarihi mirasını ortaya koyabilecek en önemli yapılar arasındadır. Dünyanın en büyük üçüncü mozaik müzesi olarak bilinen Arkeoloji Müzesi’nde Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan eserler sergileniyor. 1932-1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucunda birçok tarihi esere ulaşıldı. Belirli bir süre restorasyon çalışmalarının sürdüğü Arkeoloji Müzesi 28 Aralık 2014 tarihinde yeniden ziyaretçilere açıldı. Özellikle yabancı turistlerin yoğun bir ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz.

Türkiye’nin tek ermeni köyü olma özelliği taşıyan Vakıflı Köyü Antakya’ya yalnızca 25 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Vakıflı köyü yalnızca 160 kişilik bir nüfusa sahiptir. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Mimari yapısı ve tarımsal yönüyle oldukça renkli ve eğlenceli bir köy olarak kayıtlara geçen Vakıflı köyü, Osmanlı İmparatorluğu’nun İkinci Mahmud devrinde kuruluyor.

Antakya’nın simgesi olarak gösterilen Asi nehri Lübnan topraklarından doğarak Samandağ yakınlarında denize dökülen bir akarsu olarak karşımıza çıkıyor. Şehri bir nevi ikiye ayıran Asi nehrinin güney tarafı Eski Antakya olarak adlandırılıyor. Eski yerleşim yerlerinin ve tarihi evlerin bulunduğu Eski Antakya içerisinde şehre özgü kültürel dokular yer alıyor. Saray Caddesi, Kurtuluş Caddesi şeklinde sıralayabileceğimiz iki önemli cadde şehrin Eski Antakya olarak adlandırılan bölümünde kalıyor. Yine şehrin bu tarafında kalan ünlü Uzun Çarşı şehrin diğer önemli simgeleri arasında. Yüzlerce yıllık geçmişi ile içerisinde birçok farklı tarihi mirası barındıran Uzun Çarşı, yerli ve yabancı turist tarafından büyük ilgi gören diğer yerler arasında. Uzun Çarşı, aradığınız birçok ürünü rahatlıkla bulabileceğiniz Türkiye’nin en meşhur çarşıları arasında bulunuyor. Özellikle şehrin yöresel ve kültürel yönünü merak eden bireyler tarafından Uzun Çarşı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Antakya’nın en önemli simgelerinden biri olan Habib-i Neccar Camii, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki en eski camii olma unvanına sahiptir. Camiinin kuzeydoğu bölümünde İsa’nın havarilerinden Yunus ve Yahya(Yuhanna) ile onlara ilk olarak iman eden Habib-i Neccar’ın türbesi yer alıyor. Anlatılanlara göre Habib-i Neccar’ın Antakya halkını Hristiyanlık dinine davet ettiği ancak tüm ısrarlarına rağmen sonuç alamadığı biliniyor. Ve daha sonra Habib-i Neccar’ın şehrin güneyinde yer alan dağın eteklerinde öldürülerek baş kısmının dağdan aşağıya bırakıldığı söyleniyor. Antakya’nın tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan Habib-i Neccar için Antakya’nın güneyinde yer alan dağın eteklerinde bir türbesi yapılmış durumda. Habib-i Neccarcamiisi ise İslam Devleti’nin halifesi Hz. Ömer’in komutanları arasında yer alan Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından yapıldığı biliniyor. Camii çeşitli restorasyonlarla günümüze kadar ayakta kalmayı başarıyor.

Antakya Mutfağı, bilindiği üzere Türkiye’nin en değerli ve iddialı mutfakları arasında yer alıyor. Zeytinyağlı ve etli yemekleri ile ön plana çıkan Antakya Mutfağı, birbirinden lezzetli mezelere sahip. Mezeler içerisinde Arap kültüründen gelen öğelerin bulunduğunu da belirtebiliriz. Ege mezeleri ile sürekli olarak kıyaslanan Antakya mezelerine Eski Antakya içerisinde yer alan birçok restorandan ulaşabilirsiniz. Bakla ezmesi, biber ezmesi, cevizli biber, cevizli tarator, çiğköfte-kıyma, humus, kekik salatası, patlıcan yoğurtlama şeklinde sıralanabilecek oldukça lezzetli soğuk mezelere sahip olan bu şehir, Türkiye’nin en iyi birkaç mutfağı arasında yer alıyor.

Antakya şehri oldukça kozmopolitik bir yapıya sahip. Şehirde uzun yıllardır Türk, Sünni Arap ve Alevi Arap toplulukları bir arada yaşıyor. Aynı zamanda birden fazla dini inancın yer aldığı şehir bu açıdan da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip durumda. Şehirde hem Katolik hem de Ortodoks kiliseleri mevcut. Çok kültürlü yapısı ile Türkiye’nin en sıcakkanlı insanlarına sahip olan Antakya şehri, içerisinde koskoca bir tarih barındırıyor.

Eski Çağlardan günümüze kadar uzanan Antakya, kültür turizmi yapmak isteyen bireyler için doğru bir tercih olabilir. Ekonomik fiyat avantajları, zengin mutfağı ve tarihi yönüyle sizlere unutulmaz anlar yaşatabilir. Şehir merkezi içerisinde ulaşım oldukça rahat. Birçok yerleşim yerinin birbirine yakın olması sayesinde Antakya, rahat bir şekilde gezilebilecek bir yapıya sahiptir. Atatürk Parkı’nda hoş saatler geçirebilir ve Asi nehrinin güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Üstelik Atatürk Parkı’nda yer alan hayvanat bahçesi keyifli saatler geçirmenizi sağlayabilir.

Antakya’ya güvenli bir seyahat gerçekleştirmek istiyor musunuz? SunExpress sitesi için buraya tıklayın. SunExpress avantajlarıyla güvenli bir seyahat deneyimi yaşayabilir ve Antakya’nın özgün atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz. Adana ya da Gaziantep’e SunExpress’le gidip, oradan kolaylıkla Antakya’ya da bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Avantajlı seçeneklerden yararlanmak için geç kalmayın. 

Bu haber toplam 2952 defa okunmuştur