RTÜK üyesi Öngel: IMC Tv'nin kapatılmasıyla RTÜK yok sayıldı

İMC Tv'nin savcılık yazısı ile lisanlı olmasına rağmen TÜRKSAT tarafından yayından çıkarılmasına tepki gösteren RTÜK üyesi Ersin Öngel, yayın durdurma yetkisinin sadece RTÜK'te olduğunu vurguladı.

Ankara Anayasal Suçlar Bürosu'na bakan savcılık yazısı ile TÜRKSAT, IMC Tv'nin uydu üzerindeki yayınlarını kesti. Erdem Gül ve Can Dündar'ın serbest bırakılmasının ardından yaptıkları açıklamanın verildiği esnada kanalın ekranları TÜRKSAT tarafından karartıldı. Edinilen bilgilere göre TÜRKSAT, lisanlı olan kanala herhangi bir tebliğde bulunmazken, sadece "pazarlama bölümünden gelen talimat üzerine 15.19'da kanalın yayının kesildiğini" açıkladı. 

'Kanalları kapatma yetkisi sadece RTÜK'tedir'

Yaşanan bu durumu değerlendiren HDP'nin RTÜK üyesi Ersin Öngel, IMC Tv'nin lisanlı bir kanal olduğunu ve bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğini, lisanlı kanallar hakkındaki denetleme görevinin de yine sadece RTÜK'te bulunduğunu hatırlattı.
TÜRKSAT'ın bir savcılık yazısına dayanarak, herhangi bir kurumun telkini ile bu yayınları durduramayacağının altını çizen Öngel, kararın hukuksuz olduğunu şu sözlerle açıkladı: "Yayın durdurma yetkisi RTÜK'tedir. RTÜK gerekli denetimleri yapar, yayın durdurma kararı alır. Bunu TÜRKSAT'a bildirir, o da gereğini yapar. Ama şimdi RTÜK'ün herhangi bir kararı olmamasına rağmen, savcılık kararı ile böyle bir adım atılmış olması hukuka aykırı. RTÜK aynı zamanda Anayasal bir kurum olduğuna göre, RTÜK yasası ve Anayasa ihlal edilmiştir." 
Öngel, ayrıca TÜRKSAT'ın da RTÜK'e bağlı bir kurum olduğunu ve uydu altyapı izninin RTÜK'e tabii olduğunu hatırlattı.

'Bu karar aynı zamanda RTÜK'ün kapatılması kararıdır'

"Herhangi bir savcı çıkıp hangi kanalın kapatılıp hangisinin kapatılmayacağına karar verecekse, o zaman bir Anayasal bir kurum olan RTÜK'ün kapısına kilit vurmak lazım" diyerek karar tepki gösteren Öngel, bu kararla RTÜK'ün de "by-pas" edildiğini ve hükmünün geçersiz kılındığını ifade etti.

Alınan kararın aynı zamanda bir "yetki aşımı" kararı olduğunu vurgulayan Öngel, üstelik kanalın ne tür yayınlar yaptığına ilişkin bir yargı kararının da bulunmadığını belirterek, "Bu karar ve istek bir soruşturma üzerine veriliyor. Bir yargılama yapılmış, herhangi bir yargı kararı alınmış değil. Kanal yargılanırsa belki de beraat edecek" diye konuştu. 

Konuyu en yakın RTÜK toplantısında gündeme getireceklerini, çünkü kararın aynı zamanda RTÜK'ün yetkisinin gasp edilmesi anlamına geldiğini söyleyen Öngel, bu kararın yargıdan döneceğini belirterek şunları söyledi: "Geçenlerde TÜRKSAT'ta yurtdışı bağlantılı yayın yapan lisansız kanallar tespit edildi. RTÜK yayın durdurma kararı aldı, 'bunların lisansı yok durdurun' dedi. TÜRKSAT'ta ilgili ülkelerde lisansları var dedi. RTÜK, 'Türk yargı yetkisinde lisans alması gerektiğini' belirterek kanalları kapatma kararında ısrar etti. Bunun üzerine çoğu Tv alışverişi olan kanallar durduruldu. Kanallar Ankara İdare Mahkemesi'ne gitti ve 'yürütmeyi durdurma' kararı aldırdı. Şimdi bu kanalların tamamı yayında. Buna rağmen RTÜK'ten lisanslı bir kuruluşun yayının durdurulması hukuk dışıdır. Lisansız kanallar bile yayın yaparken, RTÜK'ten lisanlı olan, ücretini ödeyen, koşullarını yerine getiren kanalın savcı yazısı ile karartılması ifade ve haber alma özgürlüğüne yönelik ciddi bir ihlaldir."


Yine kararın siyasi bir karar olduğunu ve bir süredir bazı çevrelerin IMC'nin kapatılması için kampanya yürüttüğüne dikkat çeken Öngel, "Belli çevreler bu kanallar neden kapatılmıyor diye açıklama yapıyordu" dedi.

Altıparmak: Karar hukuksuzdur

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü olan Yrd. Doç. Kerem Altıparmak da IMC Tv'nin karartılmasını "hukuksuzluk" olarak tanımladı.

Bir televizyon kanalını kapatma yetkisinin RTÜK'e ait olduğuna belirten dikkat çeken Altıparmak, yapılanların hukuka aykırı olduğunun altını çizdi. 

Suç işlendiği iddiasıyla yürütülen bir soruşturma kapsamında savcılığın yapılabileceklerinin arama yapma, yakalama kararı çıkarma ya da erişim engeli çıkarma ile sınırlı olduğunu söyleyen Altıparmak, savcının bir televizyonu kapatma gibi bir yetkisinin olmadığını ifade etti. Altıparmak, TÜRKSAT'a yazılan yazının bir ceza olarak algılanmasının söz konusu olduğunu ancak hiçbir yasanın savcıya TÜRKSAT'a televizyon kanalı kapatma yetkisi vermediğini vurguladı.

Savcılığın delilleri toplayarak RTÜK'e sunmasının ardından RTÜK'ün gerekli işlemleri yapma yetkisine sahip olduğunu kaydeden Altıparmak, IMC Tv'nin maruz kaldığı durumun tamamen hukuksuz bir uygulama olduğunun altını çizdi. (DİHA)

Bu haber toplam 2912 defa okunmuştur