QSD'den 'Cûdi ve Êlîn'in İntikamı' hamlesi

QSD, Kizwan Dağları'nın batısında Girê Spî'de katledilen siviller için "Cûdî ve Êlîn'in İntikamı" adıyla yeni bir hamle başlattı.

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Kezwan Dağları'nın batısında "Cûdî ve Êlîn'in İntikamı" adı ile Gire Spî'de çetelerin katlettiği sivillere bağlılıkları gereği olarak yeni bir hamle başlattığını duyurdu.

QSD'nin yazılı açıklamasında çete gruplarının Türk devletinin yardımıyla Serêkaniyê ve Girê Spî arasındaki bölgede kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdiği ve saldırılarla bölgeyi tekrar işgal atına almak istediği ifade edildi. QSD güçlerinin direnişi ile çetelerin amacına ulaşamadığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: "Güçlerimizin tüm hızıyla saldırıya anında müdahele etmelerine rağmen Gire Spi'ye bağlı Hemam Türkmen köyünde çeteler bir katliam gerçekleştirmiştir. Katliamda yaşamını yitiren Cûdî Xelef ve Êlîn Xelef isimli çocukların intikamını almak ve şehit düşen yoldaşlarımıza vefa olarak operasyon başlattık. Bu operasyonla Şeddadê'den Girê Spi'nin güneyine kadar olan alanı özgürleştirmek ve böylelikle Cizirê Kantonu ve Girê Spî kenti etrafında güvenlik kuşağı oluşturmak amaçlanıyor. Biz bölge halkımızı çetelerin zulmünden kurtarmak istiyoruz. Bu operasyon Cizirê Kantonu Asayiş Güçleri, öz savunma güçleri, HPC ve Koalisyon güçlerinin uçaklarının katılımıyla gerçekleşiyor.

Şedadê'nin güneyindeki, Kizwan Dağı'ndaki ve Uluslararası yolun güneyinde kalan halkımızı diğer bölgelerdeki gibi güçlerimize destek vermeye çağırıyoruz. Yöre gençlerinden teröristlere karşı birlikte savaşmak için güçlerimiz oraya ulaştıklarında onlara katılmalarını istiyoruz. Yöre halkının güvenliğinin sağlanabilmesi için çetelerin yerlerini ve merkezlerini bilenler güçlerimize bilgi vermeli ve yardımcı olmalıdır.

Kahraman Suriye halkına ve bütün oluşumlarına bu operasyonda başarılı olacağımızın sözünü veriyoruz. Hol, Tîşrîn Barajı ve Şedadê operasyonlarındaki başarılarımızı güzel Suriye topraklarını çetelerin pisliğinden tümden temizleyinceye kadar kararlılıkla sürdüreceğiz."

QSD güçlerinin başlattıkları hamle kapsamında şu ana kadar 11 kilometrekarelik bir alanın özgürleştirdiği ve operasyonun sürdüğü belirtildi.

Bu haber toplam 6155 defa okunmuştur