Polis HDP'li vekile silah çekti iddiası!

Dersim’de HDP Milletvekili Alican Önlü’ye polislerce silah doğrultuldu. Olayla ilgili bilgi veren Önlü, “Yol kesen, hakaret eden, silah çeken resmi görevliler basın mensupları geldikten sonra ortadan kayboldular,” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, aracını durduran polislerin kendisine silah doğrulttuğunu açıkladı.

Olay, Dersim’in Atatürk Mahallesi Eğitimciler Caddesi Şehit Gaffar Okkan Polis Lojmanları yakınında meydana geldi.

Maruz kaldıkları olayı anlatan HDP’li Önlü, eşi ve kendisini bulundukları evden almaya gelen şoförünün mahalle girişindeki polisler tarafından durdurularak GBT kontrolünden geçirildikten sonra kendilerini alıp aynı yoldan geri döndüklerini ancak aynı noktada bir kez daha durdurulduklarını belirtti.

Önlü, kendilerini durduran polislere vekil olduğunu söylemesine rağmen üzerine silah doğrultulup hakaret edildiğini söylerken, olay üzerine hemen Vali’yi aradığını ancak yanıt alamadığını anlattı.

Önlü, sonrasında basın mensuplarının olay yerine geldiğini ve bazı Emniyet yetkililerinin diğer polisleri uzaklaştırdıktan sonra kendilerine bir yanlış anlaşılma yaşandığını ifade ettiklerini aktardı.

Bu tür keyfi uygulamalarla daha öncede karşılaştıklarını dile getiren Önlü, Vali’nin ‘tümüyle devre dışı kaldığını’ ve ‘mülki emirliğini yitirdiğini” ifade etti.

Emniyet: İhbar, önemli bir kurumdan yapıldı

Öte yandan yaşanan olaya ilişkin telefonla İl Emniyet Müdürlüğü’nü arayan Önlü’ye araca yönelik ihbarın ‘çok önemli bir kurum tarafından yapıldığı, içinde cenazenin olduğu’ söylendi.

Provokasyon yorumunda bulunan HDP’li Önlü, “Aracın içine 10 dakika önce bakılmasına rağmen bu söyleniyor. Bu ihbarın da nereden geldiği belli. Madem öyle bir ihbar vardı niye bizim araca binmemiz beklendi. Niye öncesinde bir engelleme girişiminde bulunulmadı. Yol kesen, hakaret eden, silah çeken resmi görevliler nasıl basın mensupları geldikten sonra ortadan kayboldular. Neden herhangi bir tutanak tutulmadı. Neden bir işlem yapılmadı. Bu durumu defalarca Vali ve Emniyet’e iletmemize rağmen duyarsız yaklaşıldı,” diye konuştu.

Konu Meclis’e taşınacak

HDP milletvekili, maruz kaldıkları bu olay nedeniyle suç duyurusunda bulunacağını ve hazırlayacağı önerge ile konuyu Meclis gündemine taşıyacağını söyledi.

Öncü ayrıca bundan sonra başına bir şey gelmesi halinde sorumlunun Emniyet Müdürü ve Vali olacağını dile getirdi.

‘İHBAR ÜZERİNE DURDURULDU’

Tunceli Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise, akşam saatlerinde çok önemli bir kurumdan bir ihbar geldiğini belirterek, "Bu ihbar tutanak altına alınmış ve gerekli mercilere gerekli bilgiler verildikten sonra Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçmiştir. Gelen ihbarda Tunceli merkez Kutuderesi Vadisi'nde öldürülen bir PKK'lının cenazesinin olay yeri yakınlarında milletvekilinin aracı ile alındığı belirtilmiş ve bu ihbar üzerine polis ekipleri milletvekilinin aracını durdurmuş. İçinde milletvekili, danışmanı ve eşi çıkmış hiçbir müdahalede bulunulmadan aracın normal seyrine devam etmesi sağlanmıştır" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 6842 defa okunmuştur