PKK’li yaralı kadına işkence: ‘Devlet şiddetinin dışavurumu, IŞİD’den feyz alıyorlar’

HDP’li kadın milletvekilleri, sosyal medyada PKK’li kadına işkence görüntüleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kadın milletvekilleri, Hakkari’de yaralı yakalanan kadın PKK’liye işkence yapıldığını ve görüntülerinin sosyal medyadan yayınlandığını söyledi.

HDP’li milletvekilleri Selma Irmak, Bedia Özgökçe Ertan, Dilek Öcalan ve Nursel Aydoğan, konuyla ilgili olarak Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı yaptı.

Vekiller, bunun savaş ve insanlık suçu olduğunu belirtti.

Hakkari kırsalında çıkan bir çatışmada yaralı olarak yakalanan kadın PKK'liye asker ve korucuların dakikalarca cinsiyetçi hakaret ettiği işkence görüntülerini aktaran HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın açıklaması şu  şekilde:

“Bizler bir ölüye en ufak bir saygısı olmayan bu anlayışı lanetlerken maalesef geçtiğimiz gün yine sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna yeni görüntüler sızdırıldı.

“Güvenlik güçleriniz yaralı bir insana pervasızca işkence etme cesaretini nereden buluyorlar? Askere, polise, korucuya savunmasız insanları infaz etme, işkence etme güvenini vermeyi ne zaman bırakacaksınız?

“Artık açıktır ki AKP, kadın düşmanlığı konusunda IŞİD’ten feyz almaktadır. AKP’nin son bir yıldır kadınlara yönelik yaptıkları otopsilerde görülen kadın bedenine yönelik işkence, kadın gerillaya yönelik uyguladıkları şiddet devlet şiddetinin dışa vurmuş halidir ve tesadüf değildir. Tüm bu insanlık suçlarını aynı zamanda sokaklarda, alanlarda ve genel olarak kamusal alanda var olan ve sözünü söyleyen, kendilerine dayatılan geleneksel rolleri ret ederek kadın özgürlüğünü esas alan kadınların birikimini ve deneyimini yok etmeye, kadın mücadelesini geriletmeye yönelik saldırılar olarak görüyoruz.

“Bu ülkede artık bir hukuk düzeninden bahsetmenin yolu kalmamıştır. HDP olarak ne işkence suçuna ne de işkence suçunun teşhir edilmesine alışmayacak ve hesap soracağız.

“Kendilerine dayatılan savaş politikalarını kabul etmeyerek, ablukalarda direnen Kürt kadınlarına yönelik bu saldırıları kabul etmeyeceğimizi, daha güçlü bir kadın mücadelesi ile yanıt vereceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.”

Meclise taşındı

Ayrıca konu Meclis gündemine de taşındı.

Bu haber toplam 2493 defa okunmuştur