PKK'li Atan'ı binler uğurladı

Bagok Dağı'na yönelik savaş uçaklarının bombardımanında yaşamını yitiren 4 PKK'liden biri olan Fazıl Atan (Botan Bahoz), binlerce kişi tarafından Van'da toprağa verildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesi sınırlarında bulunan Bagok Dağı'na TSK'ye ait savaş uçakları tarafından 16 Şubat günü yapılan bombardımanda yaşamını yitiren 4 PKK'liden biri olan Fazıl Atan'ın (Botan Bahoz) cenazesi Van'a getirildi.

İpekyolu ilçesinde bulunan Sebze Hali'nde kitlesel olarak karşılanan Atan'ın cenazesi, yüzlerce araçlık konvoy oluşturularak Karşıyaka Mahallesi'ne getirildi. Atan'ı mahalle girişinde HDP Van milletvekilleri Lezgin Botan, Bedia Özgökçe ve Tuba Hezer ile HDP ve DBP Van il örgütleri, Tutuklu Yakınlarıyla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUYAD-DER) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi karşıladı. 

i-1-20160222144121.jpg

Araçtan indirilen Atan'ın cenazesi, omuzlara alınarak Yenimahalle Şehitliği'ne doğru yürüyüşe geçildi. Atan'ın cenazesi, dini vecibeler yerine getirildikten sonra toprağa verildi. 

Cenaze töreninde konuşan Atan'ın babası Arafat Atan, Kürt halkı ve Türkiye halklarına zulme karşı ayağa kalkma çağrısında bulunarak, "Hem Kürtler hem Türkler bu zulme karşı ayağa kalksın. Artık hükümetin gözleri kararmış. Erdoğan'ın bu yaptıklarına karşı artık yeter, herkes ayağa kalkmalı" dedi. 

Cenazenin ardından aile taziyeleri kabul etti. (DİHA)

Bu haber toplam 8269 defa okunmuştur