Onlarca ağacın köküne beton döktüler

Antep Kapalı Cezaevi Sosyal Tesisi'nin bahçesinde bulunan onlarca ağacın köküne beton döküldü. Durumu fark eden 2 avukat savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Antep'te Kapalı Cezaevi Sosyal Tesisi'nin bahçesindeki onlarca ağacın köküne beton dökülerek, kurumaya terk edildi. Tesis önünde geçen ve yaşanan durumu gören avukatlar Bülent Duran ve Mehmet Yalçınkaya, fotoğraflarını çektikleri duruma dair savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

'Durumun takipçisi olacağız'

Savcılığa yaptıkları suç duyurusu sonrası konuşan Avukat Bülent Duran, "Hukukçu olmanın duyarlılığı ile bu durumun tespitini yaptık. Ondan sonra ise gerekli idari tedbirinin alınması için veya bu eylemin neticesinin suç olmasından kaynaklı olarak ağaçlar ve doğaya yönelik bir eylem olması nedeniyle suç duyurusunda bulunduk. Gerekli işlemlerin yapılmasını talep ettik" dedi. Çevreyi ve toplumu doğrudan etkileyen bir durum olduğunu belirten Duran, "Yaşamın sadece insana yönelik değil, doğanın bütününü korumaya yönelik refleksleri geliştirmek, koruma altına almak ve korumayı yönelik yükümlülükleri hatırlatmak amacıyla bu duyarlılığı sergiledik. Yaşanan durumun takipçisi olacağız" diye konuştu.

'Yaşamı yok edemezsiniz'

Dibine beton dökülen ağaçlarda dikkatlerini çeken bir durumu paylaşan Duran, "Köküne beton dökülmüş çam ağacının dibinden bir tane bitki filizlenmişti. Siz yaşamı yok edemezsin. Yaşamı ne kadar yok etmeye yönelik müdahale etseniz de yaşam kendine kaynak bulur ve oradan çıkar. Bu onun göstergesidir. Toplumu ve çevreyi etkileyen tüm olayların en yakın takipçisi olacağız" ifadesinde bulundu. (DİHA)

Bu haber toplam 6948 defa okunmuştur