Öldürüldükten sonra bedeni teşhir edilen kadınlar için suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, Cizre’de öldürülen kadınların bedenlerinin teşhir edilmesine ilişkin sorumluların yargılanması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Barosu, Şırnak’ın Cizre ilçesinde öldürüldüğü iddia edilen ve çıplak bedeni sosyal medyada teşhir edilen iki kadın için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Baro, “Ölüye saygısızlık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, kişinin hatırasına hakaret'”gerekçeleriyle yetkililer hakkında kamu davası açılma talebinde bulundu.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Diyarbakır Barosu adına Avukat Ahmet Özmen tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda şu gerekçeler sunuldu:

“* 10 Şubat tarihinde Şırnak’ın Cizre İlçesinde öldürülen iki kadına ait cesedin sokak ortasında güvenlik görevlileri tarafından soyulup, fotoğraflanarak sosyal medya üzerinden/elektronik çıplak bedenleri teşhir edilmiştir. Cizre İlçesinde 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulandığından bahisle sivil ya da başkaca bir kişinin olay mahallinde bulunma ve resimleme ihtimali bulunmadığından aynı görevliler tarafından bu gayrı insani ve suç oluşturan muamele görüntülenmiştir. Bu görüntüler bizzat görevliler tarafından sosyal medya üzerinden/elektronik üzerinden kamuoyuna yayıldığı düşünülmektedir.

* Türk Ceza Kanunu 130/2 maddesi, bir ölünün ceset veya kemiklerine tahkir edici fiillerde bulunan kişinin cezalandırılacağı, yine Türk Ceza Kanununun 216 maddesi halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama fiilini hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülmüştür. Güvenlik görevlilerinin elektronik ortamda ulaşılabilen fotoğraflar suç işleme saiki ile çekilmiş, ölüye hakaret ve ölen kişinin kimliği üzerinden toplumun bir kesimi olan Kürt vatandaşların tahrik ve aşağılamanın amaçlandığından kuşku bulunmamaktadır.”

Bu haber toplam 4147 defa okunmuştur