Öcalan için gelen heyet, Bakanlık'tan cevap almadan döndü!

Çözüm sürecinin yeniden başlatılmasına katkıda bulunmak ve Öcalan ile görüşmek amacıyla İstanbul'a gelen Uluslararası Barış Delegasyonu, Adalet Bakanlığı'ndan bir cevap almadan ülkelerine geri döndü.

Çözüm sürecinin yeniden başlatılmasına katkıda bulunmak ve İmralı Adası'nda tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek amacıyla Uluslararası Barış Delegasyonu heyetinin başkanı Nelson Mandela'nın avukatı Essa Moosa tarafından 30 Ocak günü, Adalet Bakanlığı'na yapılan başvuruya yanıt verilmedi.

Dün de İstanbul Elit World Otel'de yaptıkları basın toplantısında Moosa, heyetin Türkiye'ye gelme amacını, "Adalet Bakanlığı ile görüşüp, hükümeti çözüm sürecinin devam ettirmekte ikna etmekti" şeklinde açıklayarak, Bakanlık tarafından kendilerine cevap gelmediğini yineledi. 

Adalet Bakanlığı'na Öcalan ile görüşmek için 3, 5 ve 13 Şubat günlerinin yanı sıra dün de 2 kez başvuruda bulunan heyet, Bakanlık'tan yanıt almadan Türkiye'den ayrıldı. 

Dün akşam saatlerinde, Türkiyeli akademisyen, yazar ve STK'larla son kez bir araya gelen heyet, gece saatlerinde İstanbul'dan ayrıldı. (DİHA)

Bu haber toplam 1803 defa okunmuştur