NATO Türkiye'ye müdahale edebilir mi?

2004-2006 yıllarında NATO Daimi Temsilciliği yapan Ümit Pamir, Hatip Dicle'nin "İç karışıklık çıkarsa NATO müdahale eder" yorumunun yanlış olduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin "Türkiye'de iç karışıklık çıkarsa NATO müdahale eder" sözleri tartışma yarattı. Dicle buna dayanak olarak da 5. maddenin ikinci kısmını gösterdi.

Dicle, "NATO'nun 5'inci maddesinin A şıkkı çok konuşulur. Hiç konuşulmayan B şıkkı da var. B şıkkı ise, eğer bir NATO devletinde bir iç savaş çıkar ve buna engel olamaz ise, NATO buna müdahale eder" dedi.

'GÜVENLİKLE İLGİLİ 2 MADDE VAR'

Konunun uzmanlarından 2000-2004 yıllarında BM Daimi Temsilciliği, 2004-2006 yıllarında ise NATO Daimi Temsilciliği yapmış emekli büyükelçi Ümit Pamir, Dicle'nin açıklamalarını Radikal'e değerlendirdi.
Pamir, NATO anlaşmasında üyelerin güvenliği ile ilgili iki madde bulunduğunu hatırlattı. Bunlardan ilki 4. madde. Bu maddede, "Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır" deniliyor. 
Nitekim Türkiye geçen yaz IŞİD tehlikesi gerekçesiyle bu madde ile NATO'yu toplantıya çağırmıştı.

Pamir diğer maddenin ise meşhur 5. madde olduğunu belirtti. Bu madde ise şöyle: "Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan taraf ya da taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."
5. maddenin ise bugüne kadar sadece bir kez işletildiğini hatırlatan Pamir, Agfanistan savaşında NATO'nun bu maddeye dayanarak müdahale ettiğini söyledi.

'İFADELERİ FARKLI YORUMLAMIŞ OLABİLİR'

Pamir, Dicle'nin muhtemelen 4. maddede geçen "Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiği..." cümlesini farklı yorumladığına dikkat çekerek, "Bu maddedeki ifade, Hatip Dicle'nin dediği şekilde yorumlanamaz. Kastedilen bir iç savaş veya iç karışıklık değildir" diye konuştu.

BAHADIR ÖZGÜR / RADİKAL

Bu haber toplam 4096 defa okunmuştur