Munzur Festivali yapılacak

Dersim Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl yaşanan katliamlardan dolayı iptal edilen Munzur Doğa ve Kültür festivalinin 16'ncısı gerçekleştirilecek.

Dersim Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilen Munzur Doğa ve Kültür Festivaline ilişkin toplantı yaptı. Dersim Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, HDP Milletvekili Alican Önlü, Akpazar Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Çetinkaya, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Belediye Meclis üyeleri, STK ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Katılan kurumlar arasında festivallin bu yapılıp yapılmaması üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, güvenlik noktasından yaşanan kaygıların yaşanmaması için gerekli mekanizmaların oluşturması ve geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukları gidermek üzere günümüz koşullarda kültür, inanç, tarih ve sürece uygun festivalin yapılmasına karar verdiklerini açıkladı. 

Konserlerin iptal edilmesi konusunda ortak fikir oluştuğunu belirten Bul, "Stadyum konserlerinin olmayacağı noktasında hem fikiriz. Bu yılki festivalin içeriği noktasında panel, söyleşi, atölye ve kutsal mekanlarına ziyaretleri şeklinde tarih, inanç, kültür ve anadilimize uygun görüş ve önerilerini bekliyoruz" diye konuştu. 

Ardından söz alan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de, gelenekselleşen festivalin yapılması gerektiğini belirterek, "Dersim festivalin bu aşamaya gelmesinde binlerce emek var. Festivalin içeriği tartışılarak öze uygun şekilde yapılması gerekiyor. Dersim Coğrafyasını kapsayacak şekilde dil, kültür, inanç, tarih, çevre, sosyal ve halkın taleplerini göz önünde bulundurularak Alevi ocaklarını bütünleştiren, birleştiren bir festival olması gerekiyor" dedi.

Konuşmaların ardından her kurumun festival içeriğine ilişkin kendi görüş ve önerilerini hazırlaması, tertip komisyonunun belirlenmesi ve festivalin şiarının bulunması ve programının oluşması için 22 Haziran Çarşamba günü saat 17.00'de tekrardan bir araya gelme kararı aldı. (DİHA)

Bu haber toplam 41691 defa okunmuştur