Mınbıc Askeri Meclisi: Halkın özgürlük talebini karşılayacağız

QSD bünyesindeki 7 askeri oluşumun dün kurduğu Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, Minbicliların "Özgürlük" çağrısı üzerine kurulduklarını ve kenti çetelerden arındıracaklarını dile getirdi.

Dün QSD güçleri içinde yer alan Şems El-Şemal, Suwar El-Minbic (Minbic Devrimcileri) Firat Tugayları İttifakı, Cind El-Heramên Tugayları, Fırat Şehitleri Taburları Birliği, El-Qewsî Taburu ile Tirkman El-Minbic (Minbic Türkmenleri Taburu) güçlerini "Minbic Bölgesi Askeri Meclisi" adı altında birleştirdi. Tişrîn Barajı üzerinde yapılan açıklamayla kuruluşu ilan edilen Askeri Meclis'te yer alan Minbicli savaşçılar, ailelerini arayarak meclisin kuruluşunun müjdesini verdi. Minbic Bölgesi Askeri Meclisi'nde yer alan Ceyş El Suwar komutanlarından ve aslen Minbicli olan Botan Tirkmeni, "Sadece DAIŞ çeteleri değil halkımıza kim zulüm ederse etsin bizi karşısında bulacaktır" dedi. 

Meclisin kuruluş amacının Minbic'teki halkları korumak ve bölgeyi çetelerden temizlemek olduğunu söyleyen Tirkmeni, "Bunun için bize ulaşarak 'bizi kurtarın' diyen Minbic halkımıza söz veriyoruz, onları her türlü baskı ve zulümden kurtaracağız" diye konuştu. 

DAIŞ çetelerinin Minbic halkına ne kadar zulüm ettiğini, ailelerinin anlatımlarından bildiklerini belirten Minbic Araplarından, meclis üyesi Muslim Eli Celeb de halkın taleplerini yerine getirmek için bu meclisi kurduklarını söyledi. 

Şemsi El Şemal komutanlarından Ererat Minbic ise meclisi savunmasını yapacakları Minbiclilara müjdelediklerini söyledi.

Mınbıc Kürtlerinden Ehmed Mehmud da Minbiclı olduğunu, çetelerin baskılarından dolayı QSD'ye katıldıklarını belirterek, "Biz de bu askeri meclisi kurarak inşallah halkımızı çetelerin zulmünden kurtaracağız. Ailelerimiz, oradaki halkımız bize ulaşarak DAIŞ çetelerinden kurtarma çağrısında bulunuyorlar. İnşallah biz de yakında onların taleplerini yerine getireceğiz. Şu anda halk çetelerin artan baskılarından dolayı evlerinden çıkamıyor, çıktıklarında da ya çetelerin dediklerini yapacaklar ya da işkence ve zindanı kabul edecekler. Onun için sürekli bizi arayıp biran önce onları kurtarmamız için çağrı yapıyorlar" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 7936 defa okunmuştur