Metin Göktepe Ödülleri sahiplerini buldu

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 19’uncusu İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

İstanbul'da haber takibi yaptığı sırada 8 Ocak 1996 tarihinde polislerce katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe anısına, doğum gününde düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 19’uncusu Taksim Innpera Hotel’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törene Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Ermeni Yazar Mıgırdiç Margosyan, EMEP MYK üyesi Ender İmrek ve çok sayıda gazeteci katıldı. Ödül töreni öncesi moderatörlüğünü Nurcan Baysal’ın yaptığı; Erdem Gül, Mehveş Evin ve Faruk Balıkçı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Sur’dan Silivri’ye Olağanüstü Dönemde Gazetecilik” paneli gerçekleştirildi. 

‘Batıya aktarma açısından önemliydi’

“Bölgede objektif gazetecilik yapmak taraf olmak anlamına geliyor. Hem kültürel olarak psikoloji olarak çok büyük tahribat verildi” diyen gazeteci Faruk Balıkçı, gazetecilerin nöbet eyleminin yaşananları batıya aktarmada önemli olduğunu kaydetti. 

‘Herkes birlikte mücadele etmeli’

Nöbet eyleminin bir araya gelerek yalnızlık hissini yenme açısından değerli olduğunu söyleyen gazeteci Mehveş Evin ise akademisyenlerin, gazetecilerin, toplumun her kesiminin birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

‘Metin’de iyi mücadele etseydik….’

Cezaevlerindeki gazetecilere değinen Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ise “Hapiste 30’a yakın gazeteci var. Akademisyenler tutuklu. Eğer Metin’de iyi bir mücadele verseydik bugün bunları yaşamazdık” şeklinde konuştu. 

Panelin ardından ödüller sahiplerine verildi. 

‘Ape Musa’nın ardılı olabildiysek ne mutlu bize’

“Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!" başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülüne değer görülen Birgün gazetesinden Erk Acarer, gazeteciliğin taraf olmayı gerektirdiğini belirterek, “Biz Metin Göktepelerin Ape Musaların ardılı olabildiysek ne mutlu bize” dedi. 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin vurulma anını görüntüleyen ve en iyi görüntü ödülüne layık görülen DİHA muhabiri Devran Toptaş ödülünü DİSK/Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren’den aldı. 

‘Köyleri yakılan çocuklar bugün özyönetim alanlarında’

1990'larda köyleri boşaltan zihniyetin bugün 'Taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmayacağız' dediğini söyleyen Toptaş, “Ama bir şeyi unutuyorlar ki dün köylerini yaktıklarının çocukları bugün öz yönetim alanlarında direniyor. Ödülümü öz yönetim alanlarını canı pahasına bize ve dünyaya yansıtmaya çalışan meslektaşlarıma ve Tahir Elçi'ye adıyorum” diye konuştu. 

‘Savaşın değil barışın haberini yapalım’

Jüri özel ödülünü alan JİNHA muhabiri Beritan Canözer ise, “Katledilen her gazeteci aslında bir toplumu temsil ediyor. Umarız ki bundan sonra savaşın değil barışın haberini yaparız" dedi. 

‘Bu ödül Rohat Aktaş’ın’

Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen haber nöbeti eylemcileri adına açıklama yapan gazeteci Fehim Işık, verilen ödülün Cizre'deki bordumda hayatını kaybeden Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın olduğunu belirterek, “Bu ödülü zor şartlar altında çalışan gazeteciler adına alıyorum” dedi.

‘Ödülünü Miray bebek adına aldı’

Cizre’de Cudi Mahallesi'nde 10 sivilin yaralandığı olay sırasında İMC TV Kameramanı Refik Tekin, aldığı kurşun yarasıyla yere düşmüş olmasına rağmen kamerasını kapatmamış ve çekim yapmaya devam etmişti. Tekin’in bu görüntüsü ödüle layık görüldü. Ödülünü almaya koltuk değnekleriyle gelen Tekin, ödülünü Miray bebek, Taybet Ana başta olmak üzere Cizre’de katledilen tüm yurttaşlar adına aldı.

Ödül töreni, Göktepe'nin doğum günü anısına pasta kesilmesi ile sona erdi. 

Bu yıl ödül alan gazeteciler ve haberler şöyle: 

Yazılı Haber Ödülleri: Diyanet ve IŞİD haberleri 

Erk Acarer, Birgün Gazetesi'nde 8 Ocak 2016 günü, "Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!" başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülüne değer görüldü. 

Kemal Göktaş da yazılı haber ödülünü Cumhuriyet Gazetesi'nde 22 Şubat 2016 günü "Sınırı IŞİD emiri ile yönetmişler" başlığı ile manşetten yayımlanan ve sonraki günlerde de devam eden haberi ile kazandı. Haberde, IŞİD'e katılanlarla ilgili soruşturmanın askerlerin girdiği kirli ilişkileri ortaya koyduğu belirtiliyordu.

Görüntülü Haber Ödülleri: Cizre ve Sur

Bu yılki yarışmada İMC TV Kameramanı Refik Tekin Cizre'deki akıllara kazınan çekimi ile görüntülü haber ödülüne değer görüldü. Refik Tekin, 20 Ocak 2016 günü Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde ölü ve yaralıları almak için beyaz bayrakla gidenleri gazeteci olarak izlerken, polisin açtığı ateş sonucu yaralanmıştı. 10 sivilin yaralandığı olay sırasında Tekin aldığı kurşun yarasıyla yere düşmüş olmasına rağmen kamerasını kapatmamış ve çekim yapmaya devam etmişti.

DİHA Muhabiri Devran Toptaş da Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin, 28 Kasım 2015 günü Diyarbakır Sur'da, Dört Ayaklı Minare'nin önünde vurulduğu anı gösteren haberiyle görüntülü haber ödülüne değer görüldü. 

Fotoğraf Ödülleri: Cizre ve Bağlar 

Agence France Press (AFP) Foto Muhabiri İlyas Akengin Cizre'de 1 Mart 2016 günü, yasağın kalkmasının ardından, yıkılan bodrumların önünde çektiği 'İnsanlık bu bodrumda kaldı' adlı fotoğrafı ile fotoğraf ödülünü kazandı. 

Serbest Gazeteci Sertaç Kayar da Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde 14 Mart 2016 günü çektiği 'Savaşa yorgun bir bakış' adlı fotoğrafı ile fotoğraf ödülüne değer görüldü.

Yerel Gazetecilik Ödülü: Sürgün çilesi 

Antalya Körfez Gazetesinden Müzeyyen Yüce, 30 Nisan 2015 günü manşetten yayımlanan 'Sürgün çilesi' başlıklı haberiyle bu yılki yarışmada yerel gazetecilik ödülünü kazanan isim oldu. Haberde siyaset yaptıkları gerekçesiyle sürgüne gönderilen Büyükşehir personelinin çilesi anlatılıyor. 

Jüri Özel Ödülleri: Dündar, Erdem ve Canözer

Jüri, bu yılki yarışmada halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünün savunulması örnekleri açısından da özel ödüller verilmesini kararlaştırdı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sınır ötesine silah sevkıyatını konu alan haberleriyle halkın haber alma hakkına sahip çıktıkları için Jüri Özel Ödülüne değer görüldüler. Dündar ve Gül, bu haberleri nedeniyle haklarında açılan dava sonucu tutuklanıp hapis yatmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğrudan hedefi olmuşlardı.

Gazeteci Mete Akyol da Can Dündar ve Erdem Gül'ün konulduğu Silivri Cezaevi önünde 2 Aralık 2015 günü 'Umut Nöbeti'ni başlatması nedeniyle jüri tarafından özel ödüle değer görüldü. (DİHA)

Bu haber toplam 4274 defa okunmuştur