Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerinin sahipleri belli oldu.

19’uncu Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.

Görüntülü Haber

imc tv kameramanı Refik Tekin, Şırnak Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında yaralananları kurtarmak için olay yerine giden heyeti görüntülediği esnada kayıt altına aldığı görüntülerle Metin Göktepe Ödülleri’nde “En İyi Görüntülü Haber” dalında ödüle layık bulundu.

Tekin de beyaz bayraklarla sokağa çıkanlara açılan ateş sırasında bacağından yaralanmış ancak kamerasını bir an olsun bırakmamıştı.

Görüntülü Haber dalında diğer ödülü ise Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Devran Toptaş aldı.

Toptaş’a ödülü getiren haber ise, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin, Sur’da, Dört Ayaklı Minare’nin önünde vurulduğu anı gösteren haber oldu.

Yazılı Haber

Yazılı Haber dalında Erk Acarer’in, Birgün Gazetesi’nde “Diyanet’ten fetva: babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!” başlığı ile yayımlanan haberi ödüle değer görüldü.

Kemal Göktaş da Yazılı Haber ödülünü, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Sınırı IŞİD emiri ile yönetmişler” başlığı ile manşetten yayımlanan ve sonraki günlerde de devam eden haberi ile kazandı.

Haber, IŞİD’e katılanlarla ilgili soruşturmada askerlerle IŞİD’lilerin girdiği ilişkileri ortaya koyuyordu.

Fotoğraf Ödülü

Fotoğraf Ödülü, AFP foto muhabiri İlyas Akeng’in Cizre’de yasağın kalkmasının ardından, yıkılan bodrumların önünde çektiği ‘insanlık bu bodrumda kaldı’ adlı fotoğrafa verildi.

Serbest Gazeteci Sertaç Kayar da, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 14 Mart 2016 günü çektiği ‘Savaşa yorgun bir bakış’ adlı fotoğrafı ile fotoğraf ödülüne değer görüldü.

Jüri Özel Ödülü

Jüri Özel Ödülleri ise cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni can dündar Ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile Diyarbakır’da haber takibi yaparken tutuklanan JINHA muhabiri Beritan Canözer’in oldu.

Bölgede haber yapan gazetecilerle dayanışmak için başlatılan “Haber Nöbeti” de Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ödül töreni 10 Nisan’da

Kazananlara ödülleri, Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenecek törenle verilecek.

Bu haber toplam 6776 defa okunmuştur