LGBTİ afişini yırtan doktor hakkında suç duyurusu

SES Urfa Şubesi, LGBTİ bireylere yönelik yapılacak panelin afişini yırtan Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi, oğlu ve doktor hakkında nefret suçu işlemekten şikayetçi oldu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği'nin "LGBTİ Tanımlar-Kavramlar, Ayrımcılık İdeolojisi-Heteroseksizim alt yapısı" konulu panelin duyurusunu Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ndeki sendikaya ait panoya astıkları afişin başhekiminin oğlu tarafından yırtılması yargıya taşıdı. 

Urfa Adalet Sarayı'nın önünde açıklama yapan SES Riha şube Eşbaşkanları Ruken Kılıç ve Reşat Doğan, Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Şahin Yaztürk, hastanede taşeron işçi olarak çalışan oğlu Berat Furkan Yaztürk ve Doktor Ahmet Mehmet Doblan hakkında nefret suçu işledikleri ve sendikal örgütlemeyi engellendiği için suç duyurusunda bulundu. Doğan, astıkları afişin içeriğine yönelik hukuk dışı, ifade özgürlüğünü engelleyen tutum sergilendiğini, LGBTİ bireylerine yönelik ötekileştirici tutumun had safhada olduğunu belirtti. Doğan, başhekimin oğlunun afişi hakaretler ederek indirdikten sonra yeniden asılan afişin bu kez Doktor Ahmet Mehmet Doblan tarafından indirildiğini ifade etti. 

Açıklamadan sonra, SES Şube Eşbaşkanları, KESK dönem sözcüsü, Baro başkanı ve avukatlar Cumhuriyet Başsavcılığı'na nefret suçu işleyenler hakkında suç duyurusunda bulundu. (DİHA)

Bu haber toplam 3811 defa okunmuştur