Kumçatı'da Botan'a yönelik kuşatma protesto edildi

Kumçatılılar, Botan'a yönelik kuşatma ve soykırım saldırılarını protesto etti.

Şırnak'ta HDP ve DBP Kumçatı (Dergule) belde örgütleri, Botan'a yönelik kuşatma ve soykırım saldırılarını HDP Kumçatı Belde Örgütü binası önünde düzenlediği basın açıklaması ile protesto etti. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Kumçatı Belde Belediye Eşbaşkanı Özlem Kutlu ve çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada, sık sık "Cizre halkı yalnız değildir" ve "Biji berxwedana Cizire" sloganları atıldı. Açıklamada konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, Botan'da devletin Kürt halkına karşı tank ve ağır silahlarla topyekun bir savaş sürdürdüğünü belirterek, aralarında çocukların da bulunduğu yüzü aşkın kişinin devam eden saldırılarda devlet güçleri tarafından katledildiğini hatırlattı. Encu "Halkımıza DAİŞ zihniyetiyle saldırıyorlar. Bu saldırılarda devlet güçleri annelerimizi, çocuklarımızı ve babalarımızı katlettiler. 50 gündür Botan halkı ayakta ve yasaklara karşı direndi, direnmeye devam ediyor" dedi. 

Soykırım saldırılarının olmadığı kentlerde de ablukanın sürdürüldüğünü kaydeden Encu, şunları aktardı: "Biz vekiller bile artık kendi şehrimizde rahat gezemiyoruz. Her gittiğimiz yere bizlere yasak deniliyor. Bir Vali var ve o Vali hukuk dışı yasa dışı davranıyor. Halkın seçilmişleri olarak biz bu tür uygulamaları yaşıyorsak varın siz düşünün bir yurttaş neler yaşıyor" şeklinde konuştu.

Cizre'de 9 gündür bir binanın bodrum katında hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralıların durumuna dikkat çeken Encu, "Bir ülke yaralı olan yurttaşlarını hastaneye kaldıramıyorsa ve ambulansın gidip o yaralıları almasını engelliyorsa o ülke insanlığını ve vicdanını kaybetmiştir" diye belirtti.

Açıklama konuşmaların ardından sloganlarla son buldu. (DİHA)

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur