KCK: Kürt Sorunu Demokratikleşmeyle Çözülür

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı bugünkü açıklamasında, “Kürt sorunu ancak demokratik zihniyette olan bir iktidarla konuşulup çözülebilir” dedi.

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, iktidara görüşme talebi ilettikleri iddiasının doğru olmadığını, “Türkiye'nin demokratikleşmesi çerçevesinde Kürt varlığının açıkça tanınması gerektiğini” açıkladı.

KCK’nin Fırat Haber Ajansında (ANF) yayınlanan açıklaması özetle şöyle:

“Kürt sorunu ancak demokratik zihniyette olan bir iktidarla konuşulup çözülebilir. Bu zihniyet de, bu karakter de AKP iktidarında yoktur.”

“Türkiye'de bu inkarcı soykırımcı sömürgeci zihniyet ancak demokrasi güçlerinin mücadelesiyle aşılıp Türkiye demokratikleştirilerek Kürt sorunu çözülebilir.”

Dolmabahçe mutabakatı, siyasi çözüm

“İmralı’da Önder Apo'nun çabalarıyla hazırlanan Dolmabahçe Mutabakatını reddedip savaşı başlatan bir iktidarla görüşmeler yapıp sorunları çözmek mümkün değildir.”

“Önder Apo ve Özgürlük Hareketi demokratik siyasi çözüm yolunu tercih etmiş; bunun için üzerine düşen her türlü fedakarlığı yapmıştır.”

“AKP iktidarı bu görüşmeleri araçsallaştırıp Kürt sorununu çözmeyerek Türkiye halklarına karşı ağır bir suç işlemiştir.”

Operasyonlar

“Kürt sorununda bir çözüm politikası olmadığından Türkiye dışında ve içinde güçlenmiş Kürt Özgürlük Hareketi'ne karşı bir ezme ve tasfiye etme saldırısı yürütülmektedir. Şehirler bu amaçla yakılıp yıkılmıştır.”

“Artık Türkiye'nin demokratikleşmesi çerçevesinde Kürt varlığı açıkça tanınmadan, Kürtlerin özgür ve demokratik yaşamının kabul edildiği açıkça ortaya konulmadan Kürt Özgürlük Hareketi hiçbir siyasi güçle görüşmeyecektir.” 

Kaynak:
Bu haber toplam 9810 defa okunmuştur