KCK Ana Davası'nda reddi hakim talebine ikinci ret

KCK Ana Davası'nda yargılanan milletvekillerinin düzenlenen fezlekelerinde geçen "Atılı suç işlemiştir" kısmına itiraz eden avukatlar, bir kez daha reddi hakim talebinde bulundu. Avukatların talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Diyarbakır'da "KCK" adı altında gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında HDP milletvekilleri ve DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin de bulunduğu 190 Kürt siyasetçi hakkında açılan davanın 50'inci duruşması Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada tanıklardan Osman Şahin ve Neytullah Bayram hazır bulundu. Avukatların katıldığı duruşmada, gizli tanıklardan "Günışığı" ve "Papatya" ile görevlilerce yapılan görüşmede rahatsız edilmek istemediklerini ve her ne şartlarda olursa olsun görüşmek istemediklerini beyan ettiklerine dair tutanak ile gizli tanık "Mercek"in ise yapılan tüm kontrollerinde şahsa ulaşılmadığına dair tutanak okundu.

Reddi hakim talebi 

Kürt siyasetçilerinin avukatlarından Mesut Beştaş, geçen duruşmada mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunmuştu. Ancak mahkeme başkanı ve üyelerinin söz konusu talebi reddetmesi üzerine sanık avukatları, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. İtirazı kabul eden Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci bir heyetin mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirip yitirmediğini değerlendirmesi için dosyayı tekrardan Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. 

Fezlekede suçlu olarak gösterildiler 

Dosyanın tekrardan Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi üzerine duruşmada söz alan sanık avukatı Mesut Beştaş, "Fezlekenin niye yazıldığına ilişkin itirazlarımız varmış gibi gösterilmiştir. Oysa bizim fezleke hususunda Meclis'e yazılmasının zorunlu olduğunu bilmekteyiz. Ancak fezleke düzenlenirken müvekkillerin yargılamayı yapan mahkeme başkanı tarafından bizzat suçlu olarak gösterilmiştir, bizim itirazlarımızda buna ilişkindir. Tutuklama kararında bile bireyi suçlu olarak gösterilmesi direk ihsas-i rey olarak göstermektedir, her tutuklama kararındaki bireyin iddia edilen suçu işlediği anlamına gelmeyeceği açıktır. Biz mahkeme başkanının reddi yönündeki talebimizde ısrar ediyoruz, bu talebimiz kabul edilmediği takdirde uluslararası bütün hukuk yollarını zorlayacağımızı belirtmek istiyoruz" dedi. 

Avukat Cihan Aydın ise, itirazlarının milletvekillerinin fezlekelerinin düzenlenmesine ilişkin olmadığını belirterek, "Düzenlenen fezlekenin sonuç bölümünde yer alan 'Atılı suçu işlemiştir' kavramına itirazımız vardır. Dolaysıyla mahkeme başkanı da milletvekilleri olan müvekkiller hakkında düzenlenen fezlekede suç tespiti yaparak bir iddia ileri sürmüş olması karşısında ihsas-i rey görüşünü ortaya koymuştur. Bu fezlekenin arkasında duran ve savunan diğer iki mahkeme üyesinin de mahkeme başkanı ile birlikte reddini talep ediyoruz" dedi.

Bir sonraki duruşma 11 Nisan'da 

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının reddi hakim talebini CMK 27/1 maddesi gereğince reddine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 11 Nisan'a erteledi. (DİHA)

Bu haber toplam 10515 defa okunmuştur