Kazanhan davası ertelendi

Cizre'de polislerce öldürülen Nihat Kazanhan davasında, savcı verdiği mütalaada sanık polisin müebbet ya da 25 yıla kadar hapis cezası isterken, tutuksuz yargılanan emniyet yetkililerinin ise suçu bildirmemekten yargılanmalarını istedi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde polisin açtığı ateş ile hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'a ilişkin süren davanın dokuzuncu duruşması Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya Kazanhan'ın avukatları Filiz Ölmez, Rojhat Dilsiz, ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilleri Aycan İrmez ve Ferhat Encu, Diyarbakır Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Mahmut Çiftçi, İstanbul Barosundan Ayşenur Demirkaya ve Esra Genç, Ankara Barosu'ndan Hasan Erdoğan, Ankara Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Sabit Aktaş, Diyarbakır Barosu Çiğdem Ertek ve Gazal Bayram Koluman katıldı. 

'Soruşturma genişletilmeli'

Heyet değişikliği nedeniyle önceki duruşma tutanağı ve dosya kapsamı okundu. Daha sonra söz alan Kazanhan'ın avukatı Rojhat Dilsiz, daha önce sanıkların "FETÖ" ile ilgisine yönelik dilekçe verdiklerini, kesin delil olmamakla birlikte dosyanın araştırılmasını talep etti. Dilsiz, mahkemede sanıklar hakkında evrakta sahtecilikten suç duyurusuna rağmen sonuç beklenilmeden karara gidilmesinin kendilerini kuşkulandırdığını belirterek, AİHM'de dahil üst mahkemelere dosyayı taşıyacaklarını belirterek soruşturmanın genişletilmesini talep etti. 

'Tutuksuz yargılananlar cezalandırılsın'

Savcı, sanık Mehmet Nurbaki Göçmez'in alması muhtemel ceza miktarı nazara alınarak hükmen tutukluluk halinin devamı kararı istendi. Mütalaasını da okuyan savcı, Göçmez'e kasten öldürme suçundan müebbet veya 25 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Savcı tutuksuz sanıkların ise, suçu bildirmemekten ceza almalarını talep etti. 

'Böyle bir neticenin oluşacağını öngöremedim'

Daha sonra duruşmaya SEGBİS üzerinden katılan katil zanlısı Mehmet Nurbaki Göçmez, atışlarını lastik hedefe doğru yaptıklarını ileri sürerek, "Bu silahta gez-göz-arpacık bulunmamaktadır. Ben nişan almadım havaya doğru atış yaptım. Böyle bir neticenin oluşacağını öngöremedim" diye kendini savundu. Sanık polis Göçmez, sabit suça rağmen tahliyesini istedi. 

Tutuksuz yargılanan Hayri Vural, Gürcan Turak, Ufuk İli sanıklar savunmalarını yapmak için ek süre istediklerini belirtti. 

Mahkeme heyeti ise, tutuklu polis Mehmet Nurbaki Göçmez'in tutukluluk halinin devamına karar verirken, avukatların savunma için ek süre istemesi nedeniyle bir sonraki duruşmayı 11 Kasım'a erteledi.

'Hayri Vural da yargılanmalı'

Duruşma çıkışında kararı değerlendiren Ankara Baro Avukatı Hasan Erdoğan, Kazanhan davasında adil bir yargılama yapılması durumunda, ilk tutuklanan Hayri Vural'ın ifadelerinde yer alan biçimiyle emniyetteki toplantı yapan yetkililerin de yargılanması gerektiğini ifade etti. 

Vural'ın yapılan toplantıları ve delillerin nasıl karartıldığı yönünde verdiği dilekçe vermesine rağmen emniyet yetkililerinin sadece suçu bildirmemekten yargılanmasının beklentilerini karşılamadığını ifade eden Erdoğan, "Tetiği çeken fail hakkında bir nebze de olsa kamuoyu beklentileri karşılansa da diğer sınıflar açısından verilen mütalaa asla bizim beklentilerimizi karşılamıyor. Mahkeme kararını 11 Kasım'da göreceğiz" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur