Kayıp yakınları Hurşit Külter'i sordu

Diyarbakır ve Batman’da bir araya gelen İHD ve kayıp yakınları, Hurşit Külter'in akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemini 382. haftasında Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirdi. Eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı. 

Eylemde konuşan THİV Çocuk Komisyonu üyesi Dilan Deniz Vurgun, "Cizre’de, Sur'da, Silopi’de ve Nusaybin’de vurularak yaşamını yitiren çocuklar, yasaklar nedeni ile günlerce defin edilemiyor. Çocukların katledildikten sonra insanlık ve insan onuruna yakışacak bir biçimde defin edilmesini engelleyecek insanlık dışı muameleler gerçekleştirilmiştir" dedi.

Ulusal ve Uluslararası insan hakları savunucularını Bölgede yaşanan hak ihlallerinin araştırılması ve raporlaştırılması üzere bölgeye davet eden Vurgun, "Yüksek sesle diyoruz ki ölü çocuk büyümez" diye konuştu. 

Sur’da yaşamını yitiren ve halen cenazesi alınamayan Rozerin Çukur'un annesi Fahriye Çukur, "5 aydır kızımın cenazesini sokak sokak arıyorum. Yüz metre ötemdeydi ama bulamıyorum onu. Nerede kızım? Bir kemiği bile olsa kızımı istiyorum" dedi.

Konuşmalar ardından oturma eylemi ile sona erdi.

BATMAN

Batman’da, İHD Şubesi ve kayıp yakınları eylemlerinin 382. haftasında Gülistan Caddesi'nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelerek kayıpların akıbeti soruldu. Kayıp yakınlarının fotoğraflarının İnsan Hakları Anıtı önünde dizildiği eylemde, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafları taşındı.

Kayıp yakınları adına açıklama yapan İHD Şube Başkanı Mehmet Bağatır, 27 Mayıs'tan bu yana kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter'in akıbetini sordu. Külter ailesinin Hurşit Külter'in faili meçhul cinayetlere kurban gitmesinden endişe duyduğunu hatırlatan Bağatır, "Şırnak Valisi yaşanan tüm faili meçhul olayların sorumlusudur. Savcı da yaşananları açığa çıkarmadan sorumludur. Buradan adli makamlara ve Şırnak mülki amirine sesleniyoruz: Hurşit Külter nerede?" diye sordu. 

Bağatır, İHD avukatları ve insan hakları savunucuların Külter'in akıbetinin öğrenilmesine ilişkin yaptığı girişimler üzerine Şırnak’a girişlerine izin verilmediğini aktardı.

Yapılan açıklama ardından nöbet oturma eylemi ile son buldu. (DİHA)

Bu haber toplam 6861 defa okunmuştur