'Karakol olacak' denilen sağlık ocağı yıkılıyor

"Karakol yapılacak" denilen Diyarbakır Bağlar'daki 1 Nolu Sağlık Ocağı'nın yıkımına başlandı. Yıkıma tepki gösteren mahalleli, "İhtiyacımız daha fazla karakol değil daha fazla sağlık ocağıdır" dedi.

Diyarbakır'da inşa edilecek karakollar için kepçeler çalışmaya başladı. Okullardan sonra sağlık ocaklarının da karakola dönüştürülmesinin startı verildi. "Burada karakol yapılacak" denildikten sonra boşaltılan Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi Nükhet Coşkun Caddesi üzerinde bulunan 1 Nolu Sağlık Ocağı'nın yıkımına başlandı. Sağlık ocağının yıkılmasına mahalleliler tepkili. 

Karakollar yerine sağlık ocakların artırılması gerektiğini vurgulayan mahalle sakinlerinden Veysi Doğuç (28), "Burada çocuklarımıza bir şey oldu mu hemen bu sağlık ocağına götürebiliyorduk. Buraya en yakın Bayındırlık'ta sağlık ocağı var, acil bir durum için çok uzak kalıyor. Burada ihtiyacımız olan daha fazla Karakol değil, daha fazla sağlık ocağıdır. Devlet zaten halka zulmediyor, daha ne yapmak istiyor ki?" şeklinde tepki gösterdi. 

'Bir tarihi daha yok ettiler'

Halkın karakola değil sağlık ocağına ihtiyacı olduğuna dikkat çeken bir diğer mahalleli Adem Karataş (41) ise, sağlık ocağında yaklaşık 15'e yakın doktorun bulunduğunu ve 70 bin hastanın burada hizmet gördüğünü ifade etti. Karataş, "Sağlık ocağının bahçesindeki ağaç benim küçüklüğümden beri vardı ve şu an buranın yıkılışı beni çok üzüyor. O sağlık ocağı bizim için aynı zamanda bir tarihti. Bir tarihi daha yok ettiler" dedi. (DİHA)

Bu haber toplam 16345 defa okunmuştur