'Kapatılan Kürtçe okullar tahammülsüzlüğün açık halidir'

21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle Antep, Diyarbakır ve Van'da düzenlenen açıklamalarda, anadil talebi dile getirilerek, Kürtçe eğitim veren okulların kapatılmasının Kürt halkına ve diline duyulan tahammülsüzlüğün açık hali olduğuna vurgu yapıldı.

ANTEP 

KURDİ-DER Antep Şubesi, Dünya Anadil Günü vesilesi ile Yeşilsu Parkı'nda açıklama yaptı. Aralarında HDP Milletvekili Mahmut Toğrul'un da bulunduğu çok sayıda kişinin deste verdiği açıklamada, "Roja zimanê dayike ya cîhanê pîroz bê" pankartını açan kitle, "Bê ziman jiyan nabê" sloganını attı.

Açıklama Dernek Eşbaşkanı Mehmet Zeki Demir, Kürdistan'da süren saldırılara dikkat çekerek, "Sur'da halkların kültürü, sanatı, inancını yok ediyorlar. Kürt halkının kendi çabaları ile açtığı okullar devlet tarafından kapatılıyor. AKP ve Erdoğan'ın halklarla kardeşlik anlayışı budur. Kürt halkı, Kürt halk Önderi, anadilde eğitim için, ezilenlerin hakları için mücadele ediyor ve etmeye devam edecektir" diye konuştu.

DİYARBAKIR 

KURDİ-DER Diyarbakır Şubesi, dernek binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya KURDİ-DER öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı. 

Eylemde konuşan KURDİ-DER Genel Sekreteri Nuri Aydoğan, Kürt halkının özgürlük mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, "Kürt halkı üzerinde yüzyıllardır yok etme ve katliam politikası sürdürülüyor. Bir yandan Kürtler katledilirken bir yandan da dilleri yok ediliyor" dedi. Kürtçe dili üzerinde yasakların hala devam ettiğini belirten Aydoğan, kapatılan Kürtçe okullarını kapatıldığını hatırlatarak, "Biz 'kardeşiz' diyorlar. Madem biz kardeşsek neden Türkiye'de binlerce okulda Türkçe eğitim dersi veriliyor? Neden Kürtçe eğitim veren okullar yok?" şeklinde tepki gösterdi. 

Konuşmadan sonra çevredeki yurttaş ve esnaflara Kürtçe "Sigara içmek yasak" yazılı afişler dağıtıldı. 

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi de dernek binalarında 21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle basın toplantı gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, Türkiye'de başta Kürtçe olmak üzeri hiçbir dilin yasal statüyle güvence altına alınmadığı belirtildi

VAN

KURDİ-DER Van Şubesi yöneticileri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında, anadilde eğitim talebi ile Feqiyê Teyran Parkı'nda açıklama yaptı. Açıklamaya HDP, DBP ve sivil toplum örgütü yöneticileri ve HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ile Kadri Yıldırım ile çok sayıda yurttaşta katılarak destek verdi. "Zimane dayiké kulîlke, nehéle biçilmise" pankartının açıldığı eylemde konuşan dernek sekreteri Ahmet Aygün, Kürt sorununun çözümünde dil sorununun çözümünün ön açıcı olacağını söyledi. Kürt halkının kendi öz gücüne dayanarak açtığı okulların devletin saldırısına maruz kaldığını söyleyen Aygün, insanlar için özgürlüğün, etkili konuşmanın, okumanın yazmanın anadil ile mümkün olabileceğine dikkat çekti. 

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ise Kürt halkının anadilde eğitim hakkının gasp edildiğini vurguladı. Dünyadaki bütün devletlerin anadil sorunlarını aştığını belirten Yıldırım, "Türkiye devleti hala Kürtçe dilini resmi dil olarak kabul etmiyor ve bu dili konuşan halkı kabul etmiyor. Bu büyük bir ayıptır" dedi. 

Öte yandan KURDİ-DER Van Şube yöneticileri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında yarın saat 18.00'de Nuda Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek konferansa katılım çağrısı yapmak için bildiri dağıttı. HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım'ın da katılacağı konferansa katılım çağrısı yapan dernek yöneticileri, Büyük Halk Pazarı, Cumhuriyet Caddesi ve Sanat Sokağı'nda bildiri dağıtarak, konferansa katılım çağrısı yaptı. (DİHA)

Bu haber toplam 4603 defa okunmuştur