Kadınlardan 'Cizre'de sağlık koridoru açılsın' çağrısı

Ankara Kadın Platformu, Kürdistan'da süren kuşatma ve saldırıları yürüyüşle protesto ederek, Cizre'de kendilerinden haber alınamayan yaralılar için acilen sağlık koridorunun açılması çağrısında bulundu.

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, "Ankara'dan Kadıköy'e Barışa 1000 Kadın'a Ses Veriyoruz! Ölümden Değil Yaşamdan Yanayız! Barış ve Hakikat Hakkımızı Savunuyoruz" etkinliği kapsamında Kuğulu Park'tan Yüksel Caddesi'ne yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş öncesi kadınların "Barışa ses veriyoruz" imza kampanyası kapsamında açtığı standa yurttaşlardan yoğun ilgi gösterildi. 

Daha sonra yürüyüşe geçen kadınlar sık sık, "Kadınlar barışta ısrar ediyor", "Sağlık koridoru açılsın savaş son bulsun" sloganları attı. Kadınlar, yürüyüşte Cizre ve Sur'daki katliamlarda çekilen fotoğrafları ve "Kadınlar barış istiyor" yazılı dövizleri boyunlarına astı. Tunalı Hilmi Caddesi üzerinden yürüyüşlerini sürdüren kadınlara polis yürüyüş güzergahının değiştirilmesini istedi ancak kadınlar polisin tutumuna karşı yürüyüşlerine devam etti.

Cizre için sağlık koridoru çağrısı

Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan Pelin Kalkan, Cizre'de bir binanın bodrumunda 9 gündür mahsur kalan ve devlet güçlerinin katliamı ile yüz yüze kalan yaralılar için acil olarak sağlık koridorunun açılması çağrısında bulundu. Savaşa rızalarının olmadığını belirten Kalkan, "Çocuklar öldürülüyor, çocukların öldürüldüğü bir ülkede nasıl gelecek kuracağız? Bizim buna rızamız yok" dedi.

'Barış olmadan eşitlik de olmaz'

Barış ortamı sağlanmadığı müddetçe kadına yönelik ayrımcı yaklaşımların, eşitsizliğin de ortadan kalmayacağını dile getiren Kalkan, şunları aktardı: "Ölümlerin, ablukaların sokağa çıkma yasakların son bulması, bebeklerin ve çocukların hedef olmaması için bu ülkeyi yönetenleri, Meclis ve hükümeti asli görevlerini yerine getirmeye barış içinde yaşama hakkımızın tesisi için göreve çağırıyoruz." 

Kalkan, 6-7 Şubat tarihinde Diyarbakır'da barış nöbeti tutacaklarını duyurdu. (DİHA)

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur