Kadınlar 'Yeryüzü Kafe'de buluşuyor

Yeryüzü Kadınları, tüm kadınları, tamamen kadın emeğiyle inşa ettikleri Yeryüzü Kafe'ye çağırıyor.

Geçtiğimiz hafta 3 aylık zorlu bir sürecin ardından Kadıköy Yeldeğirmeni'nde sadece kadınların çalıştığı bir kafe açıldı. Yeryüzü Kadınları tarafından açılan kafenin adı ise, "Yeryüzü Kafe". Tamamen kadın eliyle kolektif dayanışma ruhuyla inşa edilen kafe, salt bir "kafe"den ziyade aynı zamanda çeşitli atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Herhangi bir kar amacı gütmeyen kafede, isteyen tüm kadınlar çalışabiliyor. Nöbetleşe sistemi ve gönüllülüğe dayalı kafede, yemekleri de kadınlar kendileri yapıyor. Her gün 09.00-23.00 saatleri arasında açık olan kafeye sadece kadınlar değil, "erkekliklerini kapının ardından bırakan tüm erkekler" de gidebiliyor. 

Yeryüzü Kadınları Sözcüsü Aylin Kaplan, kadınlar olarak neden yeryüzü kafe gibi bir yere ihtiyaç duyduklarını, "Biz kadınların özgürce kullanabileceği sosyal aktiviteler, kültürel atölyeler yapabileceğimiz yani kendimize ait bir alan yaratma ihtiyacı hissettiğimiz için kafe ve dernek olarak kullanabileceğiz bir yer arayışına girdik" sözleriyle açıklıyor. 

'Sadece sohbet edilecek bir yer değil' 

Esas amaçlarının kadınların birlikte başarabildiğini görmek olduğunu ifade eden Kaplan, kafenin sadece kadınlarla sohbet edilecek bir yer olmadığını amacın dernek ve atölye çalışmalarını yaygınlaştırarak kadınlarla bir arada güzel işlere imza atmak olduğunu söylüyor. Kaplan, "Organize edilen öz savunma, plates, müzik, resim, okuma ve akla gelebilecek her türlü atölye için ev sahipliği yapmak adına 'Yeryüzü Kafe' gibi bir yere ihtiyacımız vardı ve bu yüzden de böyle bir yer açtık" diyor. 

Kafe kapısının sadece kadınlara değil "erkekliklerini kapının ardında bırakan tüm erkeklere" de açık olduğunu söyleyen Kaplan, "Bizi rahatsız eden bir erkeği de zaten burada barındırmayız. Kendini burada mutlu, huzurlu hisseden herkes buraya gelebilir. Burası hepimizin ortak yaşam alanı" diyerek herkesi kafeye davet ediyor. 

'Kafede ticari anlayışa sahip değiliz'

Kafede mutfakta çalışan Yeryüzü Kadını Semra Uzunok da, öncelikli kurallarının sağlıklı beslenme üzerine oluştuğunu dile getirerek, "Fast food alışkanlığından vazgeçirmeye çalışıyoruz o yüzden de her gün dört yemek çıkarıyoruz. Ekonomik olarak uygun olacak tatlar sunmaya çalışıyoruz. Hazır hiçbir şey mutfağımıza girmiyor. Yemeğinden tatlısına kadar her şeyi biz yapıyoruz" diye belirtiyor. 

Bu haber toplam 3324 defa okunmuştur