İstanbul Cumartesi Anneleri: Kerimoğlu'nun akıbeti soruldu

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 1995 yılında Yüksekova'da kaybedilen Kadir Kerimoğlu'nun mezar yerinin açıklanmasını istedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 576'ncısı için Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede?" pankartının üstüne, 14 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova'da JİTEM tarafından gözaltına alındıktan sona kaybedilen Kadir Kerimoğlu'nun fotoğrafı bırakıldı. Kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile karanfil taşıyan Cumartesi Anneleri'ne HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da katıldı. 

Eylemde önce Yüksekova'dan gelen Kadir Kerimoğlu'nun oğlu Bahattin Kerimoğlu konuştu. "Hep adalet istedik başka bir şey istemedik, intikam istemedik" diyerek sözlerine başlayan Kerimoğlu, babasını öldürenleri tek tek, isim isim bildiklerini belirterek, tek taleplerinin babasının mezar yerinin açıklanması olduğunu söyledi. AKP'ye de "Bu savaşa son verin" diye seslenen Kerimoğlu, "Tek isteğimiz babamızın bir mezarı olsun gidip başında fatiha okuyalım. Bu savaşı sonlandırsınlar. Türkiye halkları da bizi anlasın canımız yanıyor" dedi.

'Devleti yönetenler hukuk sınırlarına çekilsin'

Haftanın açıklamasını yapan Aylin Hacaloğlu, "Bu haftaya da devleti yönetenlerin yarattığı cinnet ortamına giriyoruz. Eski derin devletin söylemlerini bugün devletin en tepesinde bulunanlardan dinliyoruz. Artık yeter! Toplumun hak talep eden kesimlerine yönelen bu tehditler durmalı, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devleti yönetenler acilen hukukun sınırlarına çekilmelidir" dedi.

Ölüm değil çözüm istediklerini belirten Hacaloğlu, "Baş keserek, kentleri imha ederek bu ülkenin çocuklarını ölmeye, öldürmeye mahkum ederek Kürt sorunu çözülmez. Artık yeter! Kürt sorunu demokratik, barışçıl yöntemlerle çözülsün. Müzakereler başlasın. Silahlar sussun" diye konuştu.

'Önce tehdit edildi'

Kadir Kerimoğlu'nun kaybedilme sürecini anlatan Hacaloğlu, 75 yaşındaki Kerimoğlu'nun iş insanı olduğunu ve 10 Temmuz 1994'te JİTEM tarafından, "Ölüm listesinde isminiz var sonunuz Savaş Buldan gibi olmasın istiyorsanız…" denilerek tehdit edildiğini belirtti. Hacaloğlu, "Ailesinden haraç istendi. Haraç almaya giden 4 kişi tutuklandı. Tutuklananlardan biri de JİTEM'ci Alaattin Kanat'tı. Bu olaydan sonra Kerimoğlu Ailesi JİTEM'in hedefinde oldu, tehditler arttı" dedi.

14 Nisan 95'den beri haber alınamıyor

Kerimoğlu'nun 14 Nisan 1995'te Van merkezde beyaz bir torosla kaçırıldığını ve O'nu kaçıranlar arasında JİTEM'le irtibatlı Şeyhmus Durak isimli kişinin de olduğunu belirten Hacaloğlu, "Aile yaptığı araştırma sonucunca kaçırıldıktan sonra babalarının Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'a teslim edildiğini önce Van JİTEM Merkezi'ne daha sonra Van Jandarma Alay Komutanlığı'na götürüldüğünü öğrendi" dedi.

'Susurluk Komisyonu'na da ifade verildi'

22 Nisan 1995'te ise aileyi arayan bir kişinin kendisini özel harp dairesi mensubu olarak tanıttığını ve "Babanızı bırakmak için 750 bin Mark istiyoruz" dediğini anlatan Hacaloğlu, ailenin o dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile görüştüğünü ancak bu görüşmeden kısa bir süre sonra telefon eden başka bir kişinin, "Babanız ölmüş" dediğini aktardı. JİTEM ile irtibatlı Şeyhmus Durak'ın eşinin vicdan azabı çektiği için Kerimoğlu Ailesi ile iletişime geçtiğini belirten Hacaloğlu, anlattıklarının ses kayıt cihazına kaydedildiğini söyledi. Konunun birçok gazetede haber olduğunu söyleyen Hacaloğlu, Kerimoğlu'nun oğlunun 13 Temmuz 1997'de TBMM Susurluk Komisyonu'ndan ifade verdiğini belirtti. Kerimoğlu'nun kaçıranların ve infaz edilenlerin bilinmesine rağmen 21 yıldır onun akıbetini açığa çıkartacak ve ceza adaletini sağlayacak soruşturmaların açılmadığını belirten Hacaloğlu, konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşındığını söyledi.

Açıklamanın sonunda kayıpların avukatı olan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinde sorumluluğu olanların yargılanması talep edildi.

Yoğun polisiye önlemlerin alındığı eylem sonrası Cumartesi Anneleri ve insanları bir sonraki hafta hakikat ve adalet taleplerini dillendirmek üzere meydandan ayrıldı.(DİHA)

Bu haber toplam 19038 defa okunmuştur