Irmak: Halkımız Sur'a akmalıdır

Sur'dan seslenen DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, "Demokratlara, kadınlara gençlere herkese çağrımızdır; Sur'da katliama izin vermeyelim, bir trajediye izin vermeyelim, halkımız Sur'a akmalıdır" dedi.

DTK, HDK, HDP ve DBP eş genel başkanlarının Sur'da düzenlediği basın toplantısında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan sonra konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, bodrumlarda kuşatma altındaki insanlarının katledildiğini belirterek, Sur'da 90 gündür çocukların ve gençlerin abluka altında olduğunu söyledi. 

'Halkımıza çağrımızıdır'

"Sur'da da Cizre gibi bunlar da katledilmek isteniyor. İnsanlarımız bu katliama dur demek için direniyor. Şimdi bu yetmiyor" diyen Irmak, "Halkımıza çağırımızdır" dedi ve ekledi: "Demokratlara, kadınlara gençlere herkese çağrımızdır; Sur'da katliama izin vermeyelim, bir trajediye izin vermeyelim, halkımız Sur'a akmalıdır. Abluka kalkar, çatışmalar durursa o zaman bu çatışmalar da sonlanacak. Buradaki çatışmalar bunlara bağlıdır. Bu abluka kalkarsa barikatlar da hendekler de kalkacak. Devlet güçleri ve özel birlikleri buna izin vermeyeceğiz diyor. İlla biz bunları öldüreceğiz, katledeceğiz diyor. Biz de bu abluka ve kuşatma kalkıncaya kadar biz de geri adım atmayacağız. Kuşatma kalkmayana direnişimiz sürecek. Çocuklarımız katledilmesin diye biz de üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor."

'Bu eylem bize yeni yaşamı müjdeleyecek'

Çarşamba gününe kadar devlet güçlerine çağrıda bulunduklarını söyleyen Irmak, "Bu abluka ve kuşatmayı kaldırın bir insan dahi ölmesin. Bu çağrımız yerine getirilmezse halkımızın direnişiyle bu kuşatmayı kıracağız. Bu katliamları durdurmak için Sur'a akmalıyız. Bir gün değil her gün direnişte olmalıyız. Bu direniş ruhu değerli bir duruştur. Bu eylem bize yeni yaşamı müjdeleyecek. Baharı bu duygularla getireceğine inanıyorum. Ölümleri durduracağız. Kanı durdurma ve insanlık mücadelemiz olacak bu eylemimiz" dedi.

Öte yandan Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri de Dicle Fırat Kültür Merkezi'ne gelerek, nöbet eylemine 3 gün katılıp destek verecek. (DİHA)

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur