İngiltere ve Galler Barosu’ndan avukatların tutuklanmasına tepki

İngiltere ve Galler Barosu İnsan Hakları Komitesi ile İngiltere ve Galler Barosu Genel Konseyi, ÖHD üyesi avukatların tutuklanmasına tepki gösterdi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Hüseyin Boğatekin ve Ayşe Gösterişlioğlu'nun tutuklanması ve avukatlar Ramazan Demir, Ayşe Acinikli hakkında yakalama kararı çıkartılmasına, uluslararası hukuk meslek örgütlerinden de tepki geldi. İngiltere ve Galler Barosu İnsan Hakları Komitesi (BHRC) ile İngiltere ve Galler Barosu Genel Konseyi, yaptığı yazılı açıklamada, avukatların tutuklanmasının uluslar arası hukuk ihlali olduğunu belirtti. 

Açıklamada, bu avukatların aynı zamanda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın "Örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılanan 47 avukatının da savunmanlığını yaptığı belirtildi. Birleşmiş Milletler Yargıçların ve Avukatların Bağımsızlığı Özel Raportörü’nün Ekim 2011 tarihinde Türkiye'yi ziyaret ettiğine değinilen açıklamada, raportörün avukatlara ilişkin endişelerini dile getirdiği belirtildi. Bu ziyaretten sonra avukat tutuklamalarının arttığına vurgu yapılan açıklamada, BHRC'nin Türkiye'deki avukatlara yönelik baskılardan dolayı endişeli olduğu ifade edildi.

Açıklamada şöyle devam edildi: "Türkiye her ikisi de adil yargılanma ve hukuki temsil haklarını içeren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni (AİHS) ve Uluslararası Kişisel ve Politik Haklar Sözleşmesi'ni (ICCPR) onaylamıştır. Avukatların tutuklanması ve yargılanması, terörle mücadele düzenlemeleri çerçevesinde suçlananların etkin hukuki temsil hakkını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca bu kişilerin avukatları, sadece mesleki vazifelerini yerine getirmelerinden dolayı mahkumiyetle karşı karşıya kalabilmektedir."  (DİHA)

Bu haber toplam 1539 defa okunmuştur