İlyas Salman: Bırakın insanlar özerk yaşasın, size ne oluyor?

Oyuncu İlyas Salman, özerklik konusuna dair konuştu, barış çağrısı yaptı. Salman, “Diyarbakır’da da kalenin etrafını dolduralım. Barış zincirini kuralım,” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye sinemasının unutulmaz filmlerinden Kibar Feyzo’daki köylülere zulmeden Maho Ağa karakterine benzeterek, “İkisi de baskıcı, ben dedimci, ‘ben ne dersem o olur’cu,” diyen oyuncu İlyas Salman, bu kez de özerklik ve özyönetim konusuna dair konuştu, barış çağrısı yaptı.

“İnsanlar özerk yaşasınlar, size ne oluyor?”

Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) açıklamalarda bulunan İlyas Salman, iktidarı eleştirerek, “Dağdaki insandan tutun köyünde yaşayan bir Kürt’ten Amasya, Ankara’da yaşayan Türk insanına kadar biz aslında aynı topraklar üzerinde yaşarız. İnsanlar kendi kültürleri, tarihleri ve dilleriyle birlikte özerk yaşasınlar size ne oluyor? Sizin nerenize ne batıyor? Sancınız ne, toprak mı kaybediyorsunuz? Ben evimde oturuyorum başka bir komşum gelip diyor mu ki ‘bu odayı da bana ver’. Kürt halkı kendi toprakları üzerinde oturuyor. Bırakın kendi kendilerini idare etsin,” dedi.

“Sorunları barış yoluyla çözebiliriz”

Barış çağrısı yapan Salman,  tarafların silahları bırakması talebini dile getirerek, “Sorunları barış yoluyla çözebiliriz. Ben artık Türk, Kürt, Alevi, Sünni de değilim. Çünkü ben dünyaya gelirken anneme, babama mektup yazmadım, faks çekmedim, telefon etmedim. Ben çırılçıplak bir insan olarak geldim dünyaya,” diye konuştu.

Halkların artık barış istediğini ve kardeşin kardeşi vurmasını istemediğini ifade eden Salman, çözümün halkların yan yana gelmesinde olduğunu da ekledi.

Salman, bütün halkların örneğin 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda Kürdü, Türkü, Alevi ve Sünni’si ile bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu da belirterek, “Diyarbakır’da da kalenin etrafını dolduralım. Barış zincirini kuralım. Bunların hiç biri masal değil. Yeter ki halk gönülden istesin,” dedi.

Bu haber toplam 3943 defa okunmuştur