İHD: 147 akademisyen hakkında soruşturma açıldı

İHD İstanbul Şubesi Eğitim Komisyonu, hazırladığı raporda, 147 akademisyene idari ve adli soruşturma açıldığını, 17'sinin görevine son verildiğini, 26'sının ise gözaltına alındığını açıkladı.

İHD İstanbul Şubesi Eğitim Komisyonu, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attıktan sonra AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef haline getirilen akademisyenlerin maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu, dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. Toplantının yapıldığı salona, "Haksızlık yapmak haksızlığa uğramaktan daha acıdır" yazılı tablo asıldı. 

Toplantıda konuşan İHD Eğitim Komisyonu'ndan Hulusi Zeybel, hazırladıkları raporu açıkladı.

Zeybel, akademisyenlere karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK) harekete geçtiğini belirtti. Yaptıkları araştırmalarda bugüne kadar toplam 147 akademisyene idari ya da adli soruşturma açıldığını söyleyen Zeybel, 17 akademisyenin görevine son verildiği bilgisini verdi. Zeybel, 26 akademisyenin gözaltına alındığını, 3 akademisyenin evinin basıldığını ve 5 akademisyenin ise, tehdit ile tacize maruz kaldığını ifade etti. Bu verilerin sadece basına yansıyan bilgiler olduğunu aktaran Zeybel, sayının daha fazla olduğuna dikkat çekti. 

Zeybel, tehdit ve baskı altındaki akademisyenlerin maruz kaldıkları hak ihlalleri karşısında susmayarak bulundukları bölgeye en yakın İHD şubelerine ya da http://www.ihd.or.tr/ adresine başvurmalarını istedi. 

'Geri adım atmayacağız' 

Zeybel'in ardından konuşan Düzce Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Latife Akyüz, görevinden uzaklaştırıldığı ve yurt dışına çıkış yasağı ile sindirilmeye çalışıldığını söyledi. Linç kampanyasına maruz kaldığını da kaydeden Akyüz, "İmzaladığımız bildirinin ne anlama geldiğini biliyoruz. Bu bildiriyle ülkenin çok yakıcı bir gerçeğini dile getirdik" dedi. İmzalarını geri çekmeleri için baskıya maruz kaldıklarını söyleyen Akyüz, "Ama geri adım atmayacağız. Barışı haykırmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

'Dünyada barış istemenin suç olduğu tek ülke Türkiye'

Daha sonra konuşan Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Yrd Doç. Muzaffer Kaya da, bildiriyi imzalayan 6 akademisyenin imzalarını geri çekmek için baskı gördüklerini ve daha sonra tek taraflı olarak işlerine son verildiğini vurguladı. Kürdistan'da devam eden savaşa da tepki gösteren Kaya, şunları aktardı: "Dünyada barış istemenin suç olduğu başka bir ülke yoktur." Kaya, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceklerini ifade ederek, "Cerattepe'de yaşananların Cizre'de yaşananlardan farkı yok. Herkesi barışta kenetlenmeye çağırıyoruz" dedi. 

'Asıl önemli olan Kürdistan'daki çocuklar'

Son olarak konuşan İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nden Yrd. Doç. İbrahim Halil Yenigün ise, önemli olanın işsiz kalmaları değil, Kürdistan'daki çocuk ve sivillerin katledilmeye devam edilmesi olduğunu ifade ederek, "İktidar akademisyenleri kendi sorunlarıyla yüz yüze bırakarak katliamlara dikkat çekmeye engel olmaya çalıştı. Ancak barış için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz" diye belirtti. (DİHA)

Bu haber toplam 1562 defa okunmuştur